هیئت ملی یمن، در مذاکرات امروز در کویت، علیه ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان سعودی، دست به افشاگری زد.

به گزارش پرس شیعه؛ کمیته اسیران، بازداشت شدگان، مفقود الاثرها و افراد تحتِ اقامت اجباری، امروز در چارچوب مذاکرات یمنی در کاخ امیر کویت، تشکیل جلسه داد.

“ناصر باقزقوز” عضو هیئت ملی یمن در واکنش به ادعای مخالفت انصار الله با مبارزۀ ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان ضد القاعده، اطلاعاتی مهم درباره وقایع استان حضرموت که به بهانه مبارزه با القاعده صورت می گیرد، افشا کرد.

باقزقوز در این جلسه که با حضور نمایندگان سازمان ملل برگزار شده بود، گفت: بزرگان و سرانی که در حضرموت بازداشت شدند، از القاعده نیستند.

وی تاکید کرد: عناصر القاعده، آزادانه می گردند و هیچ کس آن ها را بازداشت نمی کند و بهترین دلیل برای اثبات این موضوع، عملیاتِ امروزِ گروه های تکفیری در شهر المکلا در حضرموت است.

عضو هیئت ملی یمن در ادامه خاطر نشان کرد: همه می دانند که نیروهای بیگانه چطور با القاعده توافق کردند تا نیروهای خود را به مناطقی دیگر منتقل کنند تا نمایشی تحت عنوان “آزادسازی المکلا” به دست نیروهای آمریکایی و اماراتی، اجرا شود.

منابع آگاه یمنی تأکید کردند که نیروهای ویژه اماراتی با پشتیبانی عناصر بیگانه که احتمالا تفنگداران آمریکایی هستند در حال بازداشت‌های گسترده در شهرها و مناطق مختلف استان حضرموت هستند.
این نیروها بیشتر عملیات خود را به حمله به مساجد متمرکز کرده و تا کنون ده ها تن از علما و خطیبان استان حضرموت را به بهانه همکاری با القاعده بازداشت کرده‌اند.
به گفته منابع آگاه، افراد بازداشت شده به صورت مستقیم از طریق فرودگاه “الریان” به داخل امارات یا زندانهای مناطق دیگری منتقل می‌شوند و کسی از محل بازداشت آنان مطلع نیست.

در جلسۀ امروزِ مذاکرات یمن، توافق شد که کمیتۀ اسیران، بازداشت شدگان، مفقودالاثرها و افراد تحتِ اقامت اجباری، با افزایش دو کارشناس محلی از دو طرف، گسترش یابد. در این جلسه همچنین برای تشکیل کمیته ای بومی برای پیگیری میدانیِ امور، توافق حاصل شد.

منابع هیئت ملی یمن خاطر نشان کردند که اگر گروه ریاض جدیت به خرج دهد، امکان آن وجود دارد که تبادل اطلاعات هفته آینده صورت گیرد و بر اساس آن، اولین گروه از قرارداد آزادسازی اسیران، با آزادی ۵۰ درصد از آنان، عملی شود.