دبیر شورای نگهبان در هفتمین مراسم ارتحال آیت الله بهجت فومنی گفت: این عالم ربانی، نسبت به مسائل سیاسی نیز همانند حوزه های ایمانی و تقوا احاطه داشت و به مسئله ولایت و تبعیت از رهبری، تاکید بسیاری می کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله احمد جنتی غروب پنجشنبه در این مراسم که در مسجد بالامحله شهرستان فومن برگزار شد، اظهار کرد: آیت الله بهجت فومنی(ره) که سلام خدا بر او و مردم شهرش باد ، نسبت به مسائل سیاسی نیز احاطه داشت و در این زمینه فرموده که دشمنان خارجی به هیچ حدی از نوکری قائل نیستند.
وی ادامه داد: مسئله ولایت از مسائل اساسی اسلام است که مقام معظم رهبری تاکید دارند دشمن به هیچ چیزی قانع نیست و آیت الله بهجت، به موضوع تبعیت از ولایت و رهبری تاکید داشت.
دبیر شورای نگهبان، تولد عالم ربانی آیت الله العظمی بهجت (ره) در فومن را مایه افتخار مردم این سامان دانست و گفت: هم اکنون وظیفه داریم هرچه می توانیم به بیانات مقام معظم رهبری گوش کنیم و بدانیم که ایشان، این نظام اسلامی را با همراهی شما مردم حفظ کرده، دشمن را ذلیل کرده، انقلاب را حفظ نموده و رهروان زیادی در جهان دارد.
وی تصریح کرد: رهبر انقلاب آنجایی که درباره جاهلیت گذشته و جاهلیت امروز صحبت می کنند، باید بدانیم که جاهلیت امروز آمریکا و تفکر غربی است که می خواهند مردم را از خط اسلامی جدا کنند.
آیت الله جنتی روشن گری و تبیین بیانات رهبر انقلاب را وظیفه همگان از جمله ائمه جمعه و جماعات، معلمان و … دانست.
وی با اشاره به تاکید رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی گفت: با توجه به اینکه منابع خدادادی قوی داریم، نیازی به دیگران نیست، باید جلوی قاچاق را بگیریم، در این حوزه بی در و پیکر هستیم و باید در مبارزه با قاچاق، قوی تر باشیم.
آیت الله احمد جنتی حضور در مراسم سالروز ارتحال مرجع عالیقدر جهان تشیع آیت الله العظمی بهجت فومنی(ره) را از کرامات الهی عنوان کرد و افزود: در حالیکه پرواز امروز به گیلان، با تاخیر زیاد انجام شد، به منزل رفتم و شروع به خواندن نماز با حالی عجیب کردم که روح آیت الله بهجت (ره) به طور باورنکردنی به ما کمک کرد.
وی همچنین با تبریک اعیاد شعبانیه، روز پاسدار و جانباز گفت: سپاه قوت قلب است و خار چشم آمریکا و ضدانقلاب، پاسدار اسلام و انقلاب است.
دبیر شورای نگهبان با اشاره به کتاب های آیت الله بهجت اضافه کرد: توصیه می کنم کتاب های این عالم ربانی را در کنار چهار کتاب اصلی قرآن کریم، نهج البلاغه، مفاتیح الجنان و صحیفه سجادیه داشته باشید و مطالعه کنید.
وی آیت الله بهجت را تجسم واقعی ایمان، تقوی، نماز، روزه، زهد و دیگر صفات و اخلاق اسلامی ذکر کرد و یادآور شد: این صفاتی است که دین و ارکان دین را حفظ می کند و این عالم ربانی، اخلاص در عمل داشت، هنگام نماز با حضور قلب گریه می کرد، شبانه روز با ذکر زبانی و قلبی به یاد خدا و با قرآن آشنا بود.
آیت الله العظمی حاج شیخ محمدتقی بهجت فومنی در شهر فومن استان گیلان متولد شد، تحصیلات ابتدایی را در مکتب خانه فومن به پایان برد و پس از آن در همان شهر به تحصیلات علوم دینی پرداخت.
سپس به عراق مشرف و ابتدا در کربلا و سپس در نجف مشغول به تحصیل علوم دینی شد و از محضر آیات عظام آقا سید ابوالحسن اصفهانی، آقا ضیاء عراقی، میرزای نائینی، حاج شیخ محمدحسین غروی اصفهانی، سید علی آقا قاضی و سید حسن باد کوبه ای بهره برد.
ایشان پس از مراجعت به ایران، در قم در محضر آیات عظام کوه کمره ای و بروجردی حاضر شد. با تلمذ از محضر این عالمان فرزانه، تالیفات بسیاری از خود به جای گذاشت.
آیت الله بهجت این عالم ربانی و عارف واصل، در بیست و هفتم اردبیهشت ماه سال ۱۳۸۸ به لقاءالله پیوست.
شهرستان فومن در ۲۵ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است.