فراکسیون پارلمانی حزب‌ الله با انتقاد از اقدام اخیر بانک مرکزی این کشور در تبعیت از دستور های بانکی آمریکا، آن را غیر قابل قبول و مصداق بارز نقض حاکمیت مالی و پولی لبنان دانست.

به گزارش پرس شیعه؛ فراکسیون «الوفاء للمقاومه» در پارلمان لبنان، وابسته به مقاومت، قانون اخیر آمریکا در خصوص نحوه فعالیت بانک‌های لبنان با حزب‌الله و هر مرکز وابسته به آن را محکوم کرد.

فراکسیون الوفاء پنجشنبه (دیروز) در سلسله نشست‌های خود با اشاره به این قانون آمریکا، آن را به کلی مردود دانست.

الوفاء للمقاومه در این ارتباط بیان داشت: قانونی که اخیرا در آمریکا تصویب شده و به موجب آن بانک‌های لبنانی باید مطابق احکام و قوانین آمریکا فعالیت کنند، به کلی مردود و غیر قابل قبول است؛ زیرا این قانون در پی ایجاد جنگ داخلی است که بانک مرکزی و تعدادی از بانک‌ها در تشدید آن سهیم هستند و از طرفی حاکمیت مالی و پولی لبنان را مصادره می‌کند.

این فراکسیون درباره اقدام رییس بانک مرکزی لبنان در همسویی با سیاست‌های آمریکا عنوان کرد: بخشنامه‌هایی که به تازگی رییس بانک مرکزی لبنان مطابق قانون آمریکا صادر کرده است، تبعیت وی از مقامات آمریکا در قیمومیت نقدی بر کشور ماست که هیچ توجیهی ندارد و در نتیجه این اقدام، بحران‌های مالی زیاد خواهد شد و کشور به سمت ورشکستگی کشیده خواهد شد.

هفته گذشته، «ریاض سلامه»، رییس بانک مرکزی لبنان همسو با سیاست‌ آمریکا در تشدید فشار بر «حزب الله» بخشنامه‌ای در خصوص نحوه تعامل با قانون آمریکایی تحریم حزب‌الله صادر کرد.

الوفاء در واکنش به این اقدام رییس بانک مرکزی، از وی خواست در مورد بخشنامه‌های اخیر تجدید نظر کند تا حاکمیت ملی لبنان خدشه‌دار نشود و همچنین از دولت لبنان خواست اقدامات لازم و مناسب برای مقابله با پیامدهای خطرناک ناشی از این اقدام را اتخاذ کند.

از سوی دیگر، این ائتلاف در مورد بحران‌های فعلی عراق و سوریه بیان داشت: پیچیدگی‌های که در مواجهه با تلاش برای ایجاد راه حل‌های سیاسی جهت پایان دادن به بحران‌های سوریه، عراق و یمن وجود دارد، متأسفانه روند رو به رشدی را در تشدید این پیچیدگی‌ها شاهد بوده و هشداری است به طولانی شدن این بحران‌ها و نقش محوری آمریکا و رژیم عربستان سعودی در تشدید این بحران‌ها به وضوح مشهود است و جنایت‌های خونینی که در عراق اتفاق می‌افتد، بر این مسأله تاکید دارد.

فراکسیون الوفاء با بیان اینکه لبنان در تیر رس تهدیدها و حملات تروریسم گروه‌های مختلف تکفیری و دشمن صهیونیستی قرار گرفته است،‌ تاکید کرد: بی‌شک تا زمانی که مشکل ریاست جمهوری مطابق وحدت ملی و خواسته‌های آن نباشد، لبنان نیز به شکل منفی از این تشدید اوضاع متأثر خواهد شد.

این فراکسیون پارلمانی لبنان، در مورد راه حل خلأ سیاسی لبنان نیز گفت: راه حل واقعی بحران سیاسی لبنان اولا اقتضای آن را می‌کند که همه طرف‌ها، میثاق وحدت ملی را بدون دخل و تصرفی، به طور کامل اجرا کنند و دوم اینکه قانون انتخاب نمایندگان را به صورت عادلانه و صحیح بپذیریم.

این ائتلاف افزود: نگرانی‌هایی که مسیحیان امروز درباره حضور خود در لبنان دارند، به ویژه بعد از جنایت‌های تروریست‌های تکفیری علیه آن‌ها در عراق و شام، تنها با تقویت وحدت ملی و همزیستی منصفانه و مشارکت حقیقی در حکومت از بین می‌رود.