وزارت امور خارجه اندونزی با همکاری بزرگترین سازمان اسلامی این کشور، مرکز اسلامی اندونزی را در کابل تاسیس خواهد کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ وزارت امور خارجه اندونزی با همکاری «نهضت العلماء» بزرگترین سازمان اسلامی این کشور «مرکز اسلامی اندونزی» را در کابل تاسیس خواهد کرد تا همکاری‌های مذهبی را با علمای افغان تقویت کند.

«فضل غنی کاکر» موسس نهضت العلماء افغانستان گفت: این مرکز در زمینی به مساحت ۱۰۰۰۰ متر مکعب در منطقه «احمد شاه بابا مینه» کابل ساخته خواهد شد که توسط دولت افغانستان اهدا شده است.

وی افزود: با تاسیس این مرکز اسلامی روابط‌ افغانستان را با اندونزی تقویت خواهیم کرد. افغانستان در حال حاضر نیاز دارد تا از اندونزی آموزه‌های اسلامی متعادل را فرا بگیرد.

کاکر بیان کرد: این مرکز متشکل از چهار ساختمان شامل مسجدی بزرگ برای فراگیری آموزه‌های اسلامی و یک کتابخانه کتاب‌های اسلامی و فرهنگ اندونزیایی می‌باشد.

در مرکز آن، مکانی برای اجتماعات و نشست‌های علمای اندونزیایی و افغانستانی ایجاد خواهد شد تا تجربه‌های یکدیگر را به اشتراک بگذارند.

موسس نهضت العلما افغانستان بیان کرد: کلینیکی نیز برای مردم افغانستان ساخته خواهد شد.

قبل از این « رترو مارزودی» وزیر امور خارجه اندونزی گفته بود که دولت به تازگی کار ساخت مرکز اسلامی اندونزی را در ساختمان «فاتحه» در حدود فاصله‌ای در ۵۰۰ متری مسجدی در احمدشاه بابا مینه شروع کرده است.

رترو اظهارداشت: امید آن می‌رود تا ساخت این مرکز، همکاری آکادمیک ‌و علمای اندونزی و افغانستان را تشویق و موجب تقویت نظریات اسلامی متعادل شود.

«شیخ احمد هاشم موزادی» رهبری جمعیت نهضت علمای اندونزی را بر عهده دارد.

نهضت العلماء در ۳۱ ژانویه ۱۹۲۶ میلادی در «سورابایا» اندونزی تاسیس شد و بر اساس آمارها، این سازمان اسلامی تا سال ۲۰۰۳ میلادی حدود ۴۰ میلیون عضو داشت.