نیروی دریایی آمریکا از برکناری فرمانده ۱۰ ملوان آمریکایی که توسط نیروهای سپاه پاسداران در خلیج فارس بازداشت شده بودند خبر داد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از آسوشیتدپرس، نیروی دریایی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که این نیرو اعتماد خود را نسبت به «اریک راش» فرمانده اجرایی اسکادران و ۱۰ ملوانی که در ماه ژانویه دچارحادثه شدند، از دست داده است.

در بیانیه نیروی دریایی آمریکا با اشاره به سوابق اریک راش، آمده است: او مسئول آموزش و تربیت بیش ۴۰۰ سرباز در واحد خود بود.

مقامات آمریکایی پیشتر گفته بودند که ۹ ملوان مرد و یک ملوان زن سوار بر دو قایق گشتی نیروی دریایی آمریکا روز ۱‍۲ ژانویه به دلیل انحراف از مسیر از پیش تعیین شده وارد آبهای ایران در خلیج فارس شدند و توسط نیروهای سپاه بازداشت شدند.

سرنشینان این دوقایق که از نوع ریوراین بودند، از کویت عازم بحرین بودند. ناوگان پنجم دریایی آمریکا در بحرین مستقر است.

ایران این ملوانان را پس از ۱۶ ساعت آزاد کرد.

در همین حال، یک مقام نیروی دریایی آمریکا که خواست نامش فاش نشود نیز در این زمینه به آسوشیتدپرس گفته است: اریک راش فاقد ویژگی‌هایی چون رهبری موثر و کارا، نظارت و رعایت معیار‌ها بود.

طبق این گزارش اریک راش از فرماندهی این یگان برکنار و به واحد دیگری منتقل شده است.

ارتش آمریکا پیشر گفته بود ملوانان به همراه تمام تجهیزات قایق‌های توقیف‌شده، به جز سیم‌کارت‌های دو تلفن ماهواره‌ای، بازگردانده شده‌اند.

نیروی دریایی آمریکا پس از آزادی این ملوانان تحقیقاتی را در این زمینه آغاز کرد.

اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا، و دیگر مقام های این کشور گفته بودند که این ملوانان به دلیل «اشتباه ناوبری» وارد آب‌های ایران شدند و از بازداشت آنها توسط نیروهای ایرانی انتقاد کرده بودند.