انجام فریضه الهی حج که آرزوی همگان و حق مسلم و شرعی همه مسلمین جهان است، با بی‌ کفایتی و کینه‌ ورزی حاکمان وهابی و سلفی آل سعود در صد عن سبیل الله چنان‌که شواهد نشان می‌دهد در سال جاری حجاج شریف ایرانی را از فیض حج، ظالمانه محروم ساخت.

متن یادداشت حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسم علیزاده با عنوان «صد عن سبیل الله!» به شرح ذیل است:

رفتار کارشکنانه رژیم وابسته سعودی در اطاعت از راهبردهای شوم اربابانش به‌ویژه آمریکا و رژیم صهیونیستی در خصوص حج سال جاری، عرصه را برای زائران کشورمان تنگ نموده است تا جایی که با وجود میل و اراده جمهوری اسلامی بر انجام حج و حضور حجاج ایرانی در این عبادت و فریضه الهی، تقریباً هیچ امیدی برای تحقق این مهم در سال جاری باقی نمانده است و این نیست مگر اقدام بر «صد عن سبیل الله» که امری خلاف شرع و فقه اسلامی اعم از شیعه و سنی است.

البته نوع رفتار کینه‌توزانه و ناجوانمردانه سعودیها در ماه‌های اخیر گویای موضوعات نامیمون و غیرانسانی و به‌دور از شریعت حقه اسلامی می‌باشد که با بیان بخشی از آن، وجدان جوامع انسانی و اسلامی را به قضاوت عادلانه فرا می‌خوانیم:

۱٫ نگرانی جدی در خصوص عدم تأمین و تضمین سلامت و امنیت حجاج بیت‌الله الحرام توسط مدعیان دروغین خادم‌الحرمین کمترین دغدغه‌ای است که مسؤولان جمهوری اسلامی داشته و دارند.

۲٫ سوءاستفاده از نجابت و صبوری و خویشتن‌داری ملت و دولت ایران و عدم التزام به مسؤولیت میزبانی.

۳٫ رویکرد و نگاه صددرصد سیاسی حکام سعودی در مسأله حج و دخالت دادن القائات بیگانگان و کفار در اداره حج.‌

۴٫ علی‌رغم ابعاد مختلف به‌ویژه به‌لحاظ حقوق بشری، فاجعه مرگبار مِنا و کشته شدن بیش از ۷ هزار زائر از کشورهای مختلف، بی‌خیالی و عدم پاسخگویی در قبال آن جای بسی تأمل دارد.

۵٫ سوءمدیریت در مراسم حج و اجتماعات موسم حج که منجر به حوادثی همچون سقوط جرثقیل و فاجعه تلخ منا گردید.

۶٫ عدم تعهد شرعی و انسانی پلیس بی‌مسؤولیت سعودی در خصوص مسأله عناصر خاطی پلیس عربستان در جده‌.

۷٫ اختلال و عدم اقدام مناسب و به‌هنگام در خصوص مسائل فنی و کنسولی و نیز عدم اقدام نسبت به ارائه ویزا در داخل کشور، علی‌رغم فراهم بودن تمام شرایط و مساعدتهای لازم از سوی جمهوری اسلامی ایران، دیگر موضوع مهمی است که در خصوص حجاج ایرانی متأسفانه صورت گرفته است.

در نتیجه انجام این فریضه الهی که آرزوی همگان و حق مسلم و شرعی همه مسلمین جهان است، با بی‌کفایتی و کینه‌ورزی حاکمان وهابی و سلفی آل سعود در صد عن سبیل الله چنان‌که شواهد نشان می‌دهد در سال جاری حجاج شریف ایرانی را از فیض حج، ظالمانه محروم ساخت. این در حالی است که بسیاری از ایرانیان سالها با تحمل رنج انتظار در جهت فرا رسیدن نوبت خویش عاشقانه لحظه‌شماری کرده‌اند! به‌راستی این ظلم فاحش را چگونه می‌توان توجیه و یا جبران نمود؟