آیت الله نمازی، عضو مجلس خبرگان در دیدار با رئیس مجمع جهانی شیعه شناسی با اشاره به اینکه شیعه شناسی دارای یک محتوا و یک ساختار است، گفت: فقه اکبر و فقه القلب محتوای شیعه شناسی است.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله نمازی در این دیدار با اشاره به اینکه اعتقادات شیعه در توحید، معرفت شناسی، ولایت و نبوت و پیامبر شناسی است، ابراز کرد: نگاه شیعه بعد از معرفت شناسی در مسائل اخلاق و حقوق، حقوق زوجین بر یکدیگر، حقوق اولاد نسبت اولیا و حقوق اولیا نسبت به اولاد و ارحام است.

آیت الله نمازی با تأکید بر اینکه نگاه شیعه به جهان، نگاه توحیدی است، گفت: شیعه شناسی دارای ۵۰ شاخصه است که در باب معرفت، زمانی که از امیرمومنان(ع) سؤال کردند، خدایی را که عبادت می کنی به چشم می توانی ببینی، امیرمومنان(ع) فرمود: خدایی را که من می شناسم همه هستی آینه قدرت و کمال او است.

نماینده ولی فقیه در کاشان با اشاره به اینکه شیعه در باب معرفت شناسی چیزی را به غیر از خدا نمی بیند، یادآور شد: برای معرفی شیعه آیاتی در سوره بقره آمده است که اولی الالباب به غیر از شیعه کسی دیگر نمی تواند باشد.

آیت الله نمازی گفت: آنچه که امروز می تواند در جامعه جهانی سبب تحول بزرگ و انقلاب فرهنگی در نسل های تحصیل کرده اروپا و آمریکا و کسانی که مخاطب دو نامه رهبر معظم انقلاب بودند شود تقوا و پاکی است، چرا که مردم جهان به قدری از رهبران خود ظلم و ستم دیده اند که از آنها متنفر شده اند و به دنبال یک ندا و مصلح و پیامبری هستند که بتواند عطش آنها را برطرف کند. شیعه اهل سازش، تسلیم و بازی های سیاسی نیست

وی افزود: شیعه به معنای عارف به نظام هستی و پاکی و صدق و صداقت و ثبات قدم است، چرا که در شیعه تزلزل وجود ندارد و اهل سازش و تسلیم و بازی های سیاسی نیست.

نماینده ولی فقیه در کاشان تأکید کرد: شیعه دارای صفاتی در باب معرفت و مجاهدت است و در میدان جهاد از یکدیگر سبقت می گیرند و در باب محبت نیز مظهر مهر و عطوفت است.

به گفته وی، شیعه اهل دنیا داری و دنیاطلبی، اهل نان و نام و شهرت نیست، بلکه شیعه اهل صدق و صداقت و اخلاص است و شیعه را به اخلاص می شناسند.

عضو مجلس خبرگان رهبری از اخلاص به عنوان معیار شیعه نام برد و یادآور شد: مصداق اخلاص را می توان امام خمینی(ره) معرفی کرد که با انقلاب خود جهان را متحول کرد و این تحول عظیم جهانی را نمی توان با قدرت ظاهری انجام داد.

آیت الله نمازی با تأکید بر اینکه سمت و جهت حرکت مجمع شیعه شناسی باید مباحث محتوایی باشد، گفت: فقه القلب، فقه النفس و فقه الجوارح از مباحث محتوایی شیعه شناسی است که همان فضائل و رذایل و عمل به ارکان است.

به گفته وی، افرادی که کتاب های شیعه شناسی را ترجمه می کنند، باید به واژه ها و کلمات مسلط و آشنا باشند و در این راه اگر از فضلا و علمای عرب که فارسی را خوب می دانند استفاده شود تأثیرگذارتر خواهد بود.

نماینده ولی فقیه در کاشان گفت: حقایق تاریخ اسلام را باید با قلم روان و ساده برجسته کرد چرا که امروز دنیا تشنه معنویت است و تشیع برای جهان سرشار از جاذبه است.

وی معرفت الامام را یکی دیگر از صفات شیعه دانست و افزود: اصحاب امام حسین(ع) امام خود را شناختند و نسبت به او معرفت داشتند و پای ولایت ایستادند تا به شهادت رسیدند.

عضو مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: یکی از مباحث شیعه شناسی بیان معجزاتی است که از سوی پیامبراکرم(ص) و ائمه اطهار رخ داده است، چرا که آنها ولایت تکوینی و تصرف تکوینی داشتند.