قم – امام جمعه قم با بیان اینکه مذاکرات دولت ایران با غربی‌ ها از موضع قدرت و حکمت بوده است، گفت: این مذاکرات تنها در صورت رعایت احترام متقابل قابل قبول است‏.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام سید محمد سعیدی در خطبه‌ های نماز جمعه این هفته قم که در مصلای قدس برگزار شد، بر رعایت تقوا در عرصه مجازی تأکید کرد و گفت: مقتضیات جلسه خصوصی و درونی شخصیت‌های نظام چیزی نیست که قابل انتشار باشد.

وی با اشاره به اینکه در دوران ائمه نیز حرف‌های خصوصی و غیرقابل انتشار میان امام و مریدان وجود داشته است، گفت: براساس آموزه‌های قرآنی تمام جوارح و اعضای بدن انسان در مقابل اعمال و رفتاری انجام می‌دهد، پاسخگوست.

تولیت آستانه مقدسه حضرت معصومه(س) با تبریک روز ولاد حضرت علی اکبر(ع) و روز جوان، افزود: طبق زیارت نامه‌ای که از لسان شیخ مفید جاری شده است حضرت علی اکبر دارای مقامات شامخ و بی‌نظیر هستند.

وی با اشاره به سالروز رحلت آیت الله بهجت در روز بیست و هفتم اردیبهشت‌ماه، گفت: توجه به توصیه‌های انسان ساز و اخلاقی معلم و استاد بزرگ اخلاق و عرفان از ضروریات جدی جامعه امروز ماست.

حجت الاسلام سعیدی با یادآوری اشغال ۶۸ ساله سرزمین‌های فلسطین توسط رژیم اشغالگر قدس، ادامه داد: در سال ۱۳۲۷ اسرائیل غاصب با توطئه و همدستی انگلستان و همکاری آمریکا و شوروی سابق به سرزمین‌های قدس تجاوز کردند.

وی با عنوان این مطلب که استکبار جهانی ۶۸ سال است که به اسم مذاکره حق و حقوق مسلمانان فلسطین را ضایع می‌کنند، افزود: در این مدت چه چیزی جز اشغالگری، تجاوز، شهادت و آزار و اذیت فلسطینان به دست آمده است؟

آمریکا به هیچ وجه قابل اعتماد نیست‌

امام جمعه قم با تأکید بر اینکه اگر چیزی هم برای فلسطین مانده در پرتو مقاومت و ایستادگی در مقابل اشغالگران رژیم صهیونیستی بوده است، بیان کرد: آمریکا در طول صد ساله گذشته ثابت کرده است که به نام مذاکره در پی منافع سلطه گران و همدستان خود است.

وی در ادامه با اشاره به حیله گری‌های آمریکا در مقابل کشورهای طرف مذاکره خود، گفت: الان سرنوشت کشورهایی مانند لیبی و اوکراین که تسلیحات و توان نظامی خود را در اختیار آمریکا گذاشته‌اند به کجا کشیده و جز بدعهدی و بدبختی چه چیزی نصیب مردم این کشور شده است.

حجت الاسلام سعیدی با بیان اینکه آمریکا به هیچ وجه قابل اعتماد نیست، بیان کرد: بعد از فروپاشی شوروی آمریکا به دولت اکراین متعهد شد در مقابل از بین بردن تسلیحات اتمی ۲۰ میلیارد دلار کمک خواهد کرد که بعد از این واقعه، تنها به پرداخت ۲۰ میلیون دلار آن هم در قالب اعطای کالای اساسی بسنده شد.

وی با بیان اینکه کشورهای غربی تحت سیطره تحرکات بین المللی آمریکا و رژیم صهیونیستی هستند، گفت: بعد از برجام نیز کشورهای اروپایی در انجام مذاکرات با ایران گوش به فرمان آمریکا هستند.

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) با بیان اینکه نوع مذاکرات نباید به گونه‌ای باشد که دشمنان اسلام را به طمع وادارد، گفت: در طول تاریخ ثابت شده است که یکی از راه‌های نفوذ دشمنان به بهانه مذاکره و طرح دوستی بوده است.

وی با اشاره به بلوکه کردن ۲ میلیارد دلار از سرمایه‌های ایران توسط آمریکا، افزود: آمریکا به این سرقت بزرگ بسنده نکرده و تحریم‌های جدیدی علیه ایران برخلاف توافقات صورت گرفته‌ اعمال می‌کند.

حجت الاسلام سعیدی با بیان اینکه دولت آمریکا و اسرائیل برپایه قتل‌ و غارت و جنایت شکل گرفته‌اند، گفت: آن‌ها حتی در مجامع بین المللی از تروریسم نامیدن عوامل جنایت در کشورهای اروپایی خودداری می‌کنند.

وی با بیان اینکه مذاکرات دولت ایران با غربی‌ها از موضع قدرت و حکمت بوده است، گفت: جمهوری اسلامی با این مذاکرات روی سیاه و فریبکاری غربی‌ها را برای جهانیان فاش ساخت.

امام جمعه قم با تأکید بر اینکه مذاکرات تنها در صورت رعایت احترام متقابل قابل قبول است، گفت: جمهوری اسلامی در مذاکرات هسته‌ای به دنبال این بود که ثابت کند اهل درگیری و شروع کننده دعوا نیست و درهای کشور را به روی جهانیان نبسته است.

وی با بیان اینکه ایران اسلامی در سایه توکل به خدا و مقاومت در راه خدا به عزت و استقلال رسیده است، گفت: منطق دنیای استکبار این است که هیچگاه به کشورهای ضعیف حق نمی‌دهد.

عربستان لیاقت مدیریت حج را ندارد

وی با تقدیر از رشادت نیروهای جنبش حزب الله لبنان و سربازان فداکار فاطمیون در دفاع از حرم زینب کبری(س) گفت: رژیم صهیونیستی سالهاست به انحا مختلف به مرزهای سوریه تجاور می‌کند و اکنون از روی عجز به همراه عده‌ای فریب خورده مدعی بشار اسد شده است.

حجت الاسلام سعیدی با تأکید بر اینکه به هیچ عنوان به آمریکا اعتماد نکرده و نخواهیم کرد، اظهار داشت: مسئولان باید با اعمال و سخنان خود جامعه را از دوقطبی شدن و عدم وحدت و انسجام دور کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار حمایت سایر دستگاه‌های مسئول از اجرای طرح امنیت اخلاقی نیروی انتظامی شد.

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) در ادامه به بی‌لیاقتی حکام سعودی در اداره حج اشاره کرد و گفت: حکام سعودی با سنگ اندازی‌های ظالمانه در اعزام زائران بیت الله الحرام نشان دادند که مصداق مانع تراشی در اسلام هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تبریک اعیاد مختلف ماه مبارک شعبان، به روش‌های استفاده شده دشمنان اسلام برای خاموش کردن نور خدا اشاره کرد و گفت: محاصره اقتصادی، توهین و تهمت، حمله نظامی و تحمیل جنگ بر مؤمنین، تحریک عوامل داخلی و ستون پنجم و منافقین، ایجاد اختلاف و تفرقه به ویژه بین شیعه و سنی، تلاش برای ایجاد فرقه‌های دروغین در موضوع مهدویت، تقسیم سرزمین‌های اسلامی به سرزمین‌های کوچک، اشغال سرزمین قدس قبله اول توسط صهیونیست‌ها و تصرف قبله دوم توسط وهابی‌های بی‌لیاقت، ترویج فرهنگ ابتذال و رواج فحشا و منکرات از اقدامات صورت گرفته برای خاموش کردن نور اسلام است.