نشست نقد و بررسی مستند «آل سعود؛ خاندانی در وضعیت جنگی» از سوی گروه مطالعاتی خلیج فارس مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه برگزار شد.

به گزارش پرس شیعه، نشست نقد و بررسی مستند بی بی سی «آل سعود؛ خاندانی در وضعیت جنگی» به کارگردانی «جان اوکانه» و «مایکل رودین» از سوی گروه مطالعاتی خلیج فارس مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه و با حضور جمعی از پژوهشگران این مرکز و علاقمندان مسائل بین المللی برگزار شد.

«علیرضا محمدی نیگجه» پژوهشگر مهمان مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه در این نشست با بیان اینکه مردم عربستان انسان های به شدت محافظه کاری هستند، اظهارداشت: حکومت هم با کنترلی که بر روی آنها دارد میزان این محافظه کاری را مضاعف کرده است.

محمدی با اشاره به مستند بی بی سی با نام «آل سعود؛ خاندانی در وضعیت جنگی» به کارگردانی «جان اوکانه» و «مایکل رودین» گفت: این مستند علی رغم آنکه در شبکه ای همچون بی بی سی تهیه شده اما ایراداتی را هم به همراه داشت، از جمله آنها اینکه پیوستگی میان آنچه در این سه قسمت مستند دیدیم وجود نداشت و برخی اهداف پراکنده توسط کارگردان دنبال می شدند.

وی با اشاره به اینکه ۲۰ الی ۴۰ درصد جامعه عربستان زیر خط فقر هستند، اظهارکرد: یکی دیگر از مواردی که در این مستند می توانست به آن اشاره شود میزان فقری است که مردم این کشور از آن برخوردارند، جای این مساله به خصوص در قسمت دوم مستند که به موضوع فساد و مبارزه با آن در عربستان پرداخته شده، خالی است.

وی افزود: از طرف دیگر به مشکلات جوانان آن کشور، حضور عده کثیری از جوانان سعودی در اینترنت و بیکاری زیادی که در جامعه عربستان وجود دارد هم در این مستند سه گانه اشاره ای نشد.

پژوهشگر مهمان مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه تصریح کرد: در این مستند شاهد بودیم که به خوبی نشان داد ۷ هزار شاهزاده سعودی در فساد سیستماتیک حاکم بر عربستان نقش دارند و این چرخه به قدری گسترش پیدا کرده که به طور مثال رشوه دادن و رشوه دریافت کردن (دریافت کمیسیون) در عربستان سعودی به یک امر عادی و طبیعی بدل شده و مردم آن کشور در این موضوع حل شده اند و همه دیگر می دانند که بدون پرداخت رشوه در عربستان کاری پیش نمی رود.

محمدی ادامه داد: یکی از نکات جالب در موضوع فساد و مبارزه با آن در عربستان آن است که امروز محمد بن سلمان که بر مسند و جایگاه رئیس مبارزه با فساد در کشور تکیه زده است، خود زندگی لوکس و بسیار تجملاتی دارد که به نظر تضاد و پارادوکس زیادی در این مساله دیده می شود.

وی گفت: محمد بن سلمان با سیاست هایی که اتخاذ کرده جامعه عربستان را به سمت دیکتاتوری بیشتر پیش می برد، صدای منتقدان باشد را به شدت خفه می کند. او این مساله را با زندانی کردن و باج گرفتن از برخی از شاهزاده های سعودی در یک هتل پنج ستاره به خوبی نشان داد و برای مخالفان خود خط و نشان ها کشید.

محمدی گفت: بن سلمان، سازمان امر به معروف و نهی از منکر را در عربستان تعطیل کرد و بسیاری دیگر از این قبیل اقدامات که نشان از کنترل کامل بن سلمان بر منابع قدرت در عربستان دارد.

پژوهشگر مهمان مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه افزود: بن سلمان در حوزه سیاست خارجی خود هم نتوانست کارنامه موفقی بر جای گذارد. ماجراجویی های وی در موضوعاتی چون سوریه، عراق، داستان سعد الحریری و لبنان و تداوم جنگ و تجاوز به همسایه جنوبی یعنی یمن از دستاوردهای منفی و شکست های منطقه ای عربستان به شمار می آیند که نتیجه آن تحمیل هزینه های سرسام آور به اقتصاد آن کشور است. همه این موارد به گسترش کمی و کیفی مخالفان داخلی سیاست های ولیعهد جوان سعودی می افزاید.

وی در ادامه اضافه کرد: ساخت این مستند سندی است که اثبات می کند عربستان سعودی در ایجاد، گسترش و تغذیه فکری و مالی گروه های تندرو و افراطی نقش اساسی و کلیدی دارد.

محمدی با اشاره به بخش هایی از مستند که این موضوع را اثبات می کرد، اشاره کرد که عربستان سعودی به رهبری بن سلمان جوان خام و بی تجربه با پیش گرفتن سیاست های غلط و خام دنبال ماجراجویی در منطقه است. منطقه ای که بیش از یک ماجراجو نیاز دارد.

گفتنی است در پایان این نشست که با پخش این مستند سه گانه همراه بود، حضار به نقد و بررسی ابعاد مختلف مستند پخش شده در جلسه در خصوص عربستان و سیاست های بن سلمان پرداختند.