رئیس جمهوری آمریکا در نشستی که با رهبران پنج کشور حوزه اسکاندیناوی داشت، از لزوم تمدید تحریم ها علیه مسکو به بهانه افزایش حضور نظامی روسیه در مرزهای اروپای شمالی خبر داد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز، «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا در پایان نشستی که دیروز جمعه با رهبران پنج کشور حوزه اسکاندیناوی داشت، از موافقت جمعی با حفظ تحریم ها علیه روسیه خبر داد.

وی در نشستی که با رهبران کشورهای دانمارک، سوئد، ایسلند، نروژ و فنلاند داشت، مدعی شد که همگی دغدغه مشترکی از بابت حضور تهاجمی نظامیان روس در مرزهای شمالی اروپا دارند و در این باره متفق القول هستند.

ناگفته نماند که اوباما و رهبران کشورهای اسکاندیناوی در پایان نشست مشترکی که در کاخ سفید برگزار شد، با صدور بیانیه ای از روسیه خواستند تا تطابق کامل رزمایش های نظامی خود با قوانین بین الملل را تضمین کند.

از سوی دیگر، رهبران دانمارک و نروژ با توجه به نزدیک شدن به زمان برگزاری نشست تابستانه ناتو در «ورشو» لهستان، از آمادگی برای حمایت از آمریکا و مشارکت هر چه بیشتر در آنچه که «افزایش حضور متحدانه و رو به جلو» خوانده می شود، خبر دادند.

روسیه بیش از یک سال است که به واسطه الحاق شبه جزیره «کریمه» به خاک خود و به تبع آن در گیری هایی که در شرق اوکراین بین جدایی طلبان روس گرا و دولت کی یف وجود دارد، از سوی آمریکا و متحدان اروپاییش مشمول تحریم شده است.