سفیر افغانستان در اسلام‌ آباد گفت: دولت پاکستان دستور بازگشایی گذرگاه مهم مرزی تورخم واقع در مرز بین افغانستان و پاکستان را صادر کرده است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از بی بی سی، گذرگاه مرزی تورخم در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان روز گذشته برای سومین روز پیاپی به روی کالاهای ترانزیتی و مسافران مسدود بود اما زاخیلوال گفت که به دنبال ملاقاتش با «راحیل شریف» رئیس ستاد ارتش پاکستان، وی دستور گشایش فوری این گذرگاه را صادر کرده است.

«عمر زخیلوال» سفیر افغانستان در پاکستان گفت که در دیدار با راحیل شریف توافق شده که پس از این بروز این چنین تنش های مرزی نباید موجب مسدود شدن این گذرگاه مهم مرزی شود.

پیشتر مقام‌های محلی در ولایت ننگرهار گفته بودند که گفت‌وگو با مقام‌های پاکستانی برای گشایش مرز تورخم به نتیجه نرسیده است.

گفتنی است که سه شنبه گذشته، پس از آنکه نیروهای افغان مانع پاکستانی‌ها برای ساخت پل در بخش‌هایی از مرز تورخم شدند، پاکستان این گذرگاه را بست.

پاکستان این تصمیم را در راستای جلوگیری از تردد غیرقانونی افراد از این مرز اعلام کرد.

در سه روز گذشته هزاران کامیون حامل اموال تجاری و صدها وسایط نقلیه شخصی افغانها در دو سوی مرز متوقف شدند.

روزنامه «داون نیوز» پاکستان گزارش کرده بود که روز پنجشنبه، افغانستان و پاکستان مبادرت به استقرار تانک و وسایط زرهی و افزایش نیرو در این منطقه کرده است.

اما «دولت وزیری»، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان این گزارش را رد کرد.

وی گفت: مشکلات در مرز داریم اما مسایل تا این حد نرسیده که دو کشور را به جنگ بکشاند. تلاش می کنیم از راه های دیپلماتیک حل شود. ما روابط سیاسی داریم و طرفدار این نیستیم که مسایل به جنگ کشانده شود.

بسته شدن این گذرگاه مرزی تاجران افغان را هم متاثر ساخت.

«خان جان الکوزی»، سرپرست اتاق تجارت افغانستان نیز در این راستا گفت: اقدام پاکستان را خلاف توافقات «اپتا» توصیف کرد و گفت که در چهار روز گذشته ۱۰ میلیون دلار به تاجران افغان خسارت رسیده است.

قرارداد اپتا، موافقت‌نامه ترانزیتی و تجارتی میان افغانستان و پاکستان است که در سال ۲۰۱۰، بین وزیران وقت تجارت افغانستان و پاکستان امضا شد.

به گفته الکوزی، حدود هفت هزار کامیون مواد تجارتی در دو طرف مرز متوقف شده‌اند که محموله شماری از آنها موادی است که ممکن فاسد شود.

وی افزود که ادامه این مشکل می‌تواند سبب افزایش قیمت ها در بازار شود.

گذرگاه مرزی تورخم یکی از مهم‌ترین بندرهای تجاری در شرق افغانستان است. رفت و آمد مسافران و تزانزیت کالاهای تجاری بین افغانستان و پاکستان عمدتاً از همین گذرگاه صورت می‌گیرد.