فعال حقوق بشر آفریقای جنوبی گفت که نظامیان اسرائیلی او را از صف مسافران در فرودگاه تل آویو بیرون کشیدند، با تحقیر او را برهنه کرده، مورد بازرسی بدنی قرار داده و در نهایت از فلسطین اشغالی اخراج کرده‌اند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از aa.com.tr، ایتانی راسالانوو فعال حقوق بشر آفریقای جنوبی به خبرنگاران گفت که روز جمعه نظامیان اسرائیلی او را از صف مسافران در فرودگاه بن گوریون در تل آویو بیرون کشیده ، با تحقیر او را برهنه کرده، مورد بازرسی بدنی قرار داده و سپس به مدت یک روز او را در بازداشت نگه داشته و در نهایت از فلسطین اشغالی اخراج کرده‌اند.

راسالانوو در این باره به خبرنگاران گفت: من را مورد بازجویی قرار داده و هدفم را از آمدن به سرزمین‌های اشغالی جویا شدند. من به آن‌ها گفتم که برای کارهای حقوق بشر کلیسا به اینجا آمده، اما آن‌ها به بازداشت من و بازرسی بدنی به صورت برهنه اقدام کردند. من به مدت سه ساعت در فرودگاه نگه داشته شدم. سپس به محل بازداشت منتقل شده و یک روز کامل را در حبس به سر بردم.

این فعال حقوق بشر می‌گوید که روز بعد مقامات اسرائیلی پس از توقیف گذرنامه ‌اش، او را به فرودگاه اسکورت کرده و در پروازی به اتیوپی و سپس آفریقای جنوبی فرستادند.

راسالانوو در ادامه گفت: رفتار آن‌ها با من بسیار اهانت آمیز بود. من به فلسطین آمده بودم تا به تیم مدافعان صلح مسیحی بپیوندم. سازمانی که فعالیت‌های حقوق بشر را در سرتاسر جهان از جمله سرزمین‌های فلسطین اشغالی انجام می‌دهد.

مسئولین فرودگاه بن گوریون اعلام کرده‌اند که از این جریان مطلع نبوده و مقامات وزارت خارجه اسرائیل نیز حاضر به پاسخ نبودند.

راسالانوو تنها یکی از تعداد بیشمار فعالان حقوق بشر است که از سرزمین‌های اشغالی اخراج شده و اجازه ورود به فلسطین را ندارند. این در حالی است که تعداد فعالان سیاسی و حقوق بشر اخراجی از فلسطین رو به افزایش است. در سال ۲۰۱۱ نعیم جینه از اساتید دانشگاهی ژوهانسبورگ به اتهام حمایت از مقاومت مسلحانه علیه اسرائیل از این کشور اخراج شد. در سال ۲۰۱۵ نیز اسرائیل به بلید نزیماند وزیر آموزش عالی آفریقای جنوبی ویزا نداد، با وجودی که او با دستور رسمی دولتی به این فلسطین سفر می‌کرد.