رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در دیدار با رییس کمیته دولتی امور تشکل‌ های دینی جمهوری آذربایجان گسترش همکاری‌ های دو کشور در حوزه‌ های فرهنگی و دینی را مورد توجه قرار داد.

به گزارش پرس شیعه؛ ابوذر ابراهیمی‌ ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که از روز پنجشنبه، ۲۳ اردیبهشت‌ماه، به جمهوری آذربایجان سفر کرده است، با مبارز قربانلی، رییس کمیته دولتی امور تشکل‌های دینی آذربایجان دیدار و در خصوص گسترش همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های فرهنگی و دینی بحث و گفت‌وگو کرد.

ابراهیمی ترکمان در سخنان آغازین خود، با تأکید بر مشترکات تاریخی دو کشور به علاقه‌مندی ایران نسبت به تعمیق روابط فرهنگی با جمهوری آذربایجان، اشاره کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تلاش‌های افراط‌گرایان برای ایجاد نفاق در جهان اسلام، در چنین شرایطی بر ضرورت توسعه هرچه بیشتر روابط دو کشور همسایه تأکید کرد.

ابراهیمی ترکمان با اشاره به سطح بالای روابط سیاسی و اقتصادی فعلی ایران و جمهوری آذربایجان، دیدار رؤسای جمهور دو کشور و نیز، امضای ۵۰ سند همکاری در این مدت و سفرهای متقابل مقامات بلندپایه را در روابط باکو و تهران بی‌سابقه خواند.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همچنین، از رییس کمیته دولتی امور تشکل‌های دینی جمهوری آذربایجان برای سفر به ایران دعوت به عمل آورد و هدف از این سفر را بررسی راهکارهای بسط و گسترش مناسبات فرهنگی دو کشور دوست و همسایه عنوان کرد.

ضرورت اقدامات تبلیغاتی مشترک علیه گروه‌های افراطی

مبارز قربانلی طی سخنانی، با اشاره به توسعه هرچه بیشتر روابط دو کشور در همه حوزه‌ها از جمله در عرصه‌های فرهنگی و دینی گفت: تعمیق روابط با جمهوری اسلامی ایران همواره در کانون توجه حیدر علی‌اف، رییس جمهور فقید آذربایجان بوده و در حال حاضر نیز، الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان این سیاست را با موفقیت ادامه می‌دهد.

رییس کمیته دولتی امور تشکل‌های دینی آذربایجان، توجه خاص دولت جمهوری آذربایجان به اماکن دینی از جمله مساجد و زیارتگاه‌ها و اقدامات در زمینه ساخت مساجد جدید و ترمیم اماکن دینی موجود را خاطرنشان کرد.

وی همچنین گفت: ما به طور کلی علیه هرگونه افراط‌گرایی دینی هستیم و در جمهوری آذربایجان برای جلوگیری از گرایش‌های افراطی اقدا‌مات لازم انجام می‌گیرد.

مبارز قربانلی در ادامه سخنان خود، بر ضرورت اقدامات تبلیغاتی مشترک علیه گروه‌های افراطی همچون داعش تأکید کرد.

دیدار با وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همچنین با حضور در وزارت فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان با ابوالفضل قارایف، وزیر فرهنگ این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در این دیدار با اشاره به درد مشترک امروز جهان اسلام یعنی افراط‌گرایی و فعالیت‌های گروه‌های تکفیری، بر لزوم تلاش هرچه بیشتر دولت‌ها برای آشنایی جوانان با فرهنگ اصیل خود تأکید کرد.

وزیر فرهنگ و گردشگری آذربایجان نیز تأکید کرد: آذربایجان از همه جهات به ایران نزدیک است و این امر می‌تواند در همه حوزه‌ها، افق‌های روشنی پیش روی ما بگشاید.

بنابر اعلام این خبر، ابراهیمی‌ ترکمان در برنامه سفر سه روزه خود به باکو، با وزیر فرهنگ و گردشگری، مشاور رییس جمهور آذربایجان در مسائل ملی، مسؤولان اداره مسلمانان قفقاز، فرهنگستان علوم ملی جمهوری آذربایجان و نیز، رییس دانشگاه دولتی باکو دیدار خواهد کرد.

گفتنی است، روزهای سینمای ایران در باکو طی مراسمی با حضور ابوذر ابراهیمی ترکمان و جمعی از مسؤولان و نمایندگان محافل فرهنگی و هنری جمهوری آذربایجان در مرکز سینمایی نظامی گنجوی باکو آغاز می‌شود و در قالب آن تعدادی از فیلم‌های برجسته ایرانی نمایش داده خواهد شد.