رئیس سابق سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا طی یادداشتی در روزنامه آمریکایی به بررسی حمایت‌ ها، اظهارات ضد اسلامی و مواضع نژاد پرستانه در آمریکا و اروپا پرداخت

به گزارش پرس شیعه؛ دیوید پترائوس» رئیس سابق سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا در یادداشتی در روزنامه «واشنگتن پست» تحت عنوان «تعصب ضد اسلامی به تروریست‌های تکفیری کمک می‌کنند» به بررسی حمایت‌های اظهارات ضداسلامی و مواضع نژادپرستانه در آمریکا و اروپا پرداخت و آن را برای مبارزه با تروریست‌های تکفیری و خود ایالات متحده مضر دانست.

در ابتدای این یادداشت با اشاره به حملات یازده سپتامبر در ۱۵ سال گذشته و بعد از آن کشته شدن «اسامه بن لادن»‌ رهبر القاعده، آمده است که با شروع جنگ‌ داخلی در خاورمیانه، گروه‌های افراطی تکفیری مانند داعش بر این موج سوار شده تا بتوانند سرزمین‌های بیشتری را تصرف کرده و از آن برای جذب نیروهای بیشتر و اعمال حکومت دیکتاتوری بر مردم گرفتار شده در این مناطق و همچنین برنامه ریزی جهت حمله به دیگر نقاط دنیا استفاده کنند.

پترائوس با بیان اینکه میراث رییس جمهور بعدی آمریکا مهمتر، اضطراری‌تر و پیچیده‌تر از دفع چنین حملات تروریستی است، نوشت: اشتباه است که خطر دائمی که این گروه‌های تروریستی دارند را کم جلوه داد. با اینکه شبکه‌های افراطیون تکفیری خطر وجودی برای ایالات متحده ندارند اما عطش آنها برای خونریزی و تمایلاتشان برای نسل کشی، آنها را به بازیگران بدخواه منحصربفردی در عرصه جهانی تبدیل کرده است.

این ژنرال بازنشسته آمریکایی معتقد است که گروه‌های تکفیری تروریستی را نمی‌توان «مهار» کرد و هر زمان که این گروه‌ها در جایی پایگاه امن خود را تاسیس کرده‌اند،‌ از آن برای اشاعه بی‌ثباتی و خشونت استفاده کردند. حقیقت این است که جامعه‌های باز و آزادی مانند آمریکا که به حس بنیادین امنیت برای انجام فعالیت‌هایش نیازمند است، در صورت نفوذ تروریسم، تاروپود دموکراسی در آن تهدید خواهد شد.

وی در ادامه از افزایش نگرانی‌اش بخاطر اظهارات سیاسی تند در داخل آمریکا و خارج این کشور علیه اسلام و مسلمین خبر داد و گفت: البته برخی این اقدامات را برای امنیت آمریکا ضروری می‌دانند. عده‌ای دیگر نیز درپی مبارزات سیاسی این لفاظی‌های تفرقه‌افکنانه را کاهش می‌دهند که بعد از پایان یافتن انتخابات، کمرنگ می‌شود. البته که هیچکدام درست نیست زیرا در حقیقت پیامد‌های چنین اظهاراتی بسیار زیان‌بار و بادوام خواهد بود.

پترائوس تاکید می‌کند که از نظر سیاسی، این مفاهیم کاملا غیرسازنده بوده و به جای امن‌تر کردن آمریکا، خطر تروریست‌های برای این کشور را پیچیده‌تر می‌کند. جدای از ملاحظات اخلاقی، آنهایی که علیه مسلمانان صحبت می‌کنند باید بدانند که در زمین القاعده و داعش بازی می‌کنند. امید آشکار تروریست‌ها این است که درگیری تمدن‌ها ایجاد کنند. در همین حال چنین اظهارات ضداسلامی، توانایی برای شکست دادن افراطیان تکفیری را تضعیف کرده زیرا مسلمانان را که بشدت به کمکشان برای مبارزه با تروریست‌ها نیاز است، (از غرب و آمریکا) می‌راند.

رییس سابق سیا با بیان اینکه امروزه صدها هزار مسلمان برای شکست دادن تروریست‌هایی که قصد کشتن تمام آمریکایی‌ها را دارند،‌ مبارزه می‌کنند،‌ افزود که شامل سربازان شجاع افغان در جنگ با داعش و طالبان و همچنین اعراب و کرد‌های در جنگ با داعش در سوریه و عراق می‌شود. باید بیشتر از آنها حمایت کنیم. پاکسازی مناطق تحت تصرف شبکه‌های تروریستی به نیروی زمینی نیاز دارد. البته سوال اینجاست که آن نیروهای زمینی در خاورمیانه باید از مسلمانان باشد یا آمریکایی‌ها؟

در پایان این یادداشت با اشاره به اینکه سیاستمداران داخل و خارج آمریکا که با تعصبات ضداسلامی بازی می‌کنند، باید اثرات اظهارات خود را در نظر بگیرند آمده است زیرا خطر تکفیری‌های افراطی بسیار بزرگ بوده و اهریمنی جلوه دادن اعتقادات یک آیین برای منافع امنیت ملی حیاتی آمریکا و موفقیت این کشور در جنگ با تروریسم تباه کننده است.