جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران گفت:دیپلماسی ما باید حامل ارزش های دفاعی کشور باشد. دشمنان ما در معنویت، نظامی گری و اخلاق فروپاشیدند بنابراین نباید از آنها بترسیم؛ این فرهنگ دفاعی ماست.

به گزارش پرس شیعه؛ سردار حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه در همایش فرهنگ دفاعی که صبح امروز در سالن همایش‌های بین المللی صدا و سیما برگزار شد، اظهار داشت: اساسا همانگونه که رهبر عزیز ما در کلام بسیار فشرده، اما عمیق خود فرمودند «دفاع جزئی از هویت یک ملت است»

وی افزود: فرهنگ مجموعه نظام ارزش ها، باورها، اعتقادات، الگوهای رفتار و فضائل تفکر و اندیشه یک جامعه را شکل می دهد و یکی از مهمترین عناصر حیات هر ملت محسوب می شود.

جانشین فرمانده کل سپاه، فرهنگ را روح یک جامعه دانست و ادامه داد: هر جامعه، دارای یک کالبد هندسی و جسم مادی است که البته بخشی از بزرگی و عظمت یک ملت محسوب می شود، اما آنچه بیش از آن نشانگر بزرگی، شکوه و عظمت یک ملت است، روح، تفکر، ذهنیت و قلب یک جامعه است؛ قلب و ذهن، عظمت و بزرگی یک جامعه را شکل می دهد.

سردار سلامی در ادامه تصریح کرد: امروز اگر در ادبیات سیاسی دنیای غرب با این مسئله که چگونه آمریکا می تواند قلب و ذهن جهان را تسخیر کند، مواجه می شوید، نشان دهنده تفکر، احساس، عاطفه و آرزوی یک ملت است. خدا، قلب را مرکز تفکر قرار داده است.

وی ملت هایی که قلب و ذهن خود را با قلب و ذهن بیگانه پیوند زده اند را فاقد ارزش های مستقل عنوان کرد و گفت: فرهنگ آنها در فرهنگ بیگانگان ادغام شده و فاقد حیات انسانی هستند.

جانشین فرمانده کل سپاه اضافه کرد: جداسازی جسم یک جامعه از ذهن او یک راهبرد فرهنگی کشور مهاجم است و استکبار به دنبال جداسازی ذهن ملت ها از جسم آنها است و این یعنی استعمار، وابستگی فرهنگی، ذهنی، عقلی و در نهایت یعنی مرگ یک ملت.

سردار سلامی با بیان اینکه این زندگی بیشتر شبیه به یک زندگی حیوانی و نباتی است و انسانی نیست، خاطرنشان کرد: علائم حیاتی یک ملت در استقلال همه جانبه آن تعریف می شود و فرهنگ، نشان واقعی آن است.

وی پاسداشت ارزش های فرهنگی یک جامعه را به مفهوم حفظ حیات آن جامعه عنوان کرد و گفت: این موضوع برای ما اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد؛ زیرا ما حیات ملی خود را آموزه های قرآن عظیم شکل می دهیم.

جانشین فرمانده کل سپاه ادامه داد: فرهنگ دفاعی ما از درون گذرگاه های سختی از تاریخ نزدیک عبور کرده است؛ از درون ثبات قدم ها، خودباوری ها، اعتمادبه نفس ها و در نهایت از درون جاده نورانی جهاد. از درون فشارهای ویرانگر و تحمل رنج ها و مصیبت‌ها.

سلامی در ادامه تصریح کرد: بلوغ فرهنگی جامعه ما از درون این رخدادهای تاریخ نزدیک شکل گرفته است که ملت ایران را با عنوان یک ملت زنده، توانمند، خودباور، ایستاده و ثابت قدم در مقابل قدرت های به ظاهر جهانی شکل داده است. ملت استوار، صاحب اراده و عزت که بزرگی آن به اندازه شخصیت های بزرگ است که دامنه عظمت این کشور را هزاران کیلومتر وسعت داده اند.

وی با تاکید بر اینکه شخصیت و هویت این جامعه از اسلام سرچشمه می گیرد، افزود: ما وقتی یک قدرت بزرگ هستیم که قدرت‌های بزرگ را کوچک بشماریم؛ همانگونه که قرآن به ما یاد داده است. خداوند به همه انسان ها این عبارت را بیان می کند.

جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه درک حقیقت، عظمت و قدرت در منطق اسلام یکی از جنبه های دفاعی یک ملت مسلمان است، خاطرنشان کرد: ما با این آموزه ها و مردمک چنین نگاهی به جهان می نگریم و فرهنگ ادراک انسان، محیط اطراف او است و انسان همانگونه رفتار می کند که باور دارد.

سلامی در ادامه افزود: درست است ژئوپلتیک، قدرت اقتصادی و توانمندی نیروهای مسلح عناصر قدرت هستند، اما آنچه به ژئوپلتیک یک ملت حیات می دهد، نیست. تغییر مدل های دفاعی، تغییر فرهنگ دفاعی و تغییر جهان بینی ما موجب حیات است.

وی ادامه داد: سلاح ها بی جانند و جغرافیا هیچ هویتی به خودی خود ندارند و هویت آن وقتی است که با فرهنگ تلفیق می شود. ما تجربیات بزرگی در ساختن این فرهنگ دفاعی داریم.

سردار سلامی افزود: آنچه را قرآن به ما فرموده است این ملت آن را روی زمین تفسیر کرده است. اگر غیر از یک فرهنگ دفاعی مبتنی بر روح جهاد، ثبات قدم، فداکاری، ایستادگی، وفاداری و نترسیدن نبود، آیا این ملت می‌توانست هشت سال در مقابل ائتلافی، ایستادگی و از آبرو، عظمت، کرامت و سرمایه‌های مادی و معنوی خود این‌گونه دفاع کند؟

جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه تکیه بر این ارزش‌ها بود که از ملت ایران توانست یک قدرت شکست‌ناپذیر و افسانه‌ای در تاریخ بشر بسازد و به عنوان یک مدل زنده و تندیسی از مقاومت به جهان ارائه کند، افزود: وقتی اسلام، مردم و ولایت با هم پیوند خوردند و یک حقیقت شدند و روح بزرگ رهبری در جامعه تکثیر شد و انسان‌ها قد کشیدند، ما توانستیم بزرگترین شاهکار تاریخ اسلام و ایران را رقم بزنیم.

وی ادامه داد: وقتی روح عاشورا در کالبد جامعه ما دمیده شد؛ این عناصر تشکیل‌دهنده معنوی او شد. وقتی یک ملت رشد می‌کند و به بلوغ در آگاهی و ایمان می‌رسد، شایسته چنین عظمت‌هایی می‌شود و می‌تواند تمام سناریوهای قدرت وابسته به استعمار را خنثی کند؛ از یک جنگ هشت ساله تا یک محاصره جهانی.

سردار سلامی با تاکید بر اینکه این ملت صبر کرد و نترسید، گفت: هر ملتی که می‌ترسد هر روز می‌میرد؛ ملتی که نمی‌ترسد، هرگز نمی‌میرد. انسان‌ها می‌میرند اما ملت‌ها نمی‌میرند. ما به ملتی تبدیل شده‌ایم که هرگز نمی‌میریم.

جانشین فرمانده کل سپاه در ادامه با اشاره به اینکه دشمن می‌خواست با تحریم اقتصادی، ما را به تسلیم سیاسی وادار کند و این یک سناریوی جهانی و کاملاً واقعی بود، گفت: در تاریخ هرگز ملتی را نمی‌یابید که در مقیاس جهانی در محاصره و تحریم بوده باشد؛ ما در عین محاصره، فشار اقتصادی، تهدید به عملیات نظامی، عملیات روانی جهان استکبار برای تخریب زیرساخت باورهای اعتقادی و فشار سیاسی برای منزوی کردن این نظام در سطح جهانی که همه این موارد همزمان بود، توانستیم موفق شویم.

وی ادامه داد: این تمرکز قوا در نقطه قدرت و همزمان‌سازی آن برای شکست دادن این ملت، دهه‌ها است اجرا می‌شود، اما ملت ایران همواره توطئه دشمن را خنثی کرده و جبهه‌های وسیعی را در نقاط مختلف علیه او گشوده است.

سردار سلامی با تاکید بر اینکه برای اولین بار است که در تاریخ می‌بینید یک جامعه با ایستادگی خود در یک میدان نبرد جهانی هم می‌جنگد و هم رشد می‌کند و هم آسیب می‌بیند، تصریح کرد: این یک فرهنگ دفاعی است. این ملت برای دفاع از خود، به ملت دیگری تکیه نمی‌کند؛ این فرهنگ است که ما را پیروز می‌کند.

جانشین فرمانده کل سپاه با اشاره به مشکلات جوانان در آمریکا به ویژه خودکشی‌های فراوان، تصریح کرد: جوانان ما نباید مثل جوانان غربی شوند. مسجد، مدرسه و خانه، بزرگترین معلمان جوانان هستند.

وی در ادامه اذعان داشت: دلبستگی به غرب به عنوان مدینه فاضله یک فریب و دروغ است؛ حقیقت نیست. از تاریخ یاد گرفته‌ایم مسیر سعادت مسلمانان از ایستادگی و توکل به خدا می‌گذرد نه از توکل به قدرت غیرخدا.

سردار سلامی با تاکید بر اینکه این آرزو که تعامل با غرب می‌تواند جاده سعادت برای ما باشد، کوتاه‌بینی سیاسی و بی‌احترامی به ملت ماست. ما تجربه کرده‌ایم که هر گاه با مدل جهاد با دشمن برخورد کرده‌ایم، موفق بوده‌ایم.

جانشین فرمانده کل سپاه با طرح این سؤال که چرا ما در قدرت دفاعی، یکی از قدرت‌های برتر منطقه و جهان هستیم، گفت: چون دشمن نمی‌خواست ما پیشرفت کنیم و ما می‌خواستیم؛ ما غیر از این راهی نداریم.

وی ادامه داد: آیا کشورهایی که جغرافیای خود را با جغرافیای دشمن ادغام کردند، توانستند به جایی برسند؟ نگاه کنید.

سردار سلامی گفت: خطری که امروز احساس می‌کنیم زدودن تفکر انقلابی و سست کردن تفکر استقلال‌طلبانه این ملت است.

جانشین فرمانده کل سپاه تصریح کرد: ما نمی‌توانیم از مظلومان، مستضعفان و مسلمانان دفاع نکنیم و اجازه دهیم اسرائیل بر روی آنها آتش بگشاید. قدرت ما در طبیعت از منطق اسلام است و احساس اینکه ما در جنگ هستیم مهم است. ما امروز در جنگ هستیم و با منطق جنگ، به سراغ دشمنان جنگ‌طلب خود می‌رویم.

وی با بیان اینکه ما طرفدار عدالت هستیم گفت: به دنبال عدالت، شرف و انسانیت هستیم و در مناطق دفاعی خود هرگز به دنبال قتل انسان‌ها نیستیم.

سردار سلامی گفت: دیپلماسی ما باید بر بال ارزش‌های فرهنگ دفاعی ما سوار شود و حامل قدرت این جامعه و اراده او به دشمنان باشد. دشمنان ما فروریخته و فروپاشیده‌اند. در معنویت، اخلاق، سیاست و حتی در نظامی‌گری نباید از آنها بترسیم، در حالی که قدرتمندیم باید پیش برویم؛ این فرهنگ دفاعی ماست.

جانشین فرمانده کل سپاه با تاکید بر اینکه وقتی رهبر ما نسبت به دشمن بی‌اعتماد است، حکمتی دوشیده از متن قرآن است، ادامه داد: دشمن هیچ تعهدی ندارد و این را قرآن می‌فرماید.

وی افزود: ما امروز در حال افزودن اضلاع جدیدی در هندسه قدرت جهانی هستیم. با ایمان قوی و امید به آینده، خود را برای ایفای یک نقش بزرگ برای به حاکمیت رساندن اسلام حداقل در بلاد اسلامی آماده می‌کنیم. اسلام امروز یک فرصت تاریخی یافته است.