مقامات چینی سعی دارند با تغییر ظاهر یکی از شهرهای این کشور به معماری اسلامی-عربی و ساخت یک مسجد در آن بر بدرفتاری های خود نسبت به اقلیت مسلمان اویغور در این کشور سرپوش بگذارند.

به گزارش پرس شیعه؛ مقامات چینی در حال هزینه ۳٫۵ میلیارد دلار پول هستند تا ظاهر شهر یینچوآن این کشور را به معماری اسلامی-عربی تبدیل کرده و یک “قصر طلایی” مسجد مانند نیز در آن احداث کنند و به این ترتیب بر بدرفتاری های خود نسبت به اقلیت مسلمان اویغور در این کشور سرپوش گذاشته و توریست های کشورهای عربی را نیز به مسافرت به چین ترغیب کنند.

قرار است یک ترمینال ۹۰۰ هزار فوت مربعی نیز در نزدیکی فرودگاه ساخته شده و اسامی خیابان ها نیز به زبان عربی بر روی تابلوها درج شود.

شهر یینچوآن در ۶۰۰ مایلی غرب پکن قرار داشته و از سال ۱۹۵۸ میلادی پایتخت منطقه نینگزیا است که به وسیله مسلمانان هوئی اداره می شود.

مسلمانان هوئی نسبت به مسلمانان اویغور از وضعیت بهتری در جامعه چین برخوردار هستند. آنها، بر خلاف اویغورها، به زبان ماندارین صحبت کرده و از نظر نژادی نیز با اکثریت مردم چین که از نژاد “هان” به شمار می آیند، مرتبط هستند. مقامات چینی در حوادث مربوط به تروریسم یا درگیری با پلیس کمتر از مظنونان مسلمان هوئی نام می برد.

کارشناسان معتقدند که مقامات چینی با تغییر دادن ظاهر شهر یینچوآن به یک شهر اسلامی-عربی قصد دارند توجهات را به مسلمانان هوئی و ورژن مورد تایید خود از اسلام جلب کنند.

این در حالی است که تاکنون توریست چندانی از شهر یینچوآن بازدید نکرده و کارشناسان آن را یک پروژه گران قیمت و شکست خورده می دانند.