روزنامه آمریکایی نیویورک‌ تایمز گزارش داد که میراثی که از ریاست‌جمهوری باراک اوباما برجای مانده است، دو دوره کامل جنگ است و این در حالی است که او با وعده پایان دادن به جنگ‌‌ های آمریکا وارد کاخ سفید شد.

به گزارش پرس شیعه؛ باراک اوباما هفت سال پیش با وعده پایان دادن به جنگ‌‌های «جرج بوش» رییسجمهور اسبق آمریکا، بعنوان رییسجمهور وارد کاخ سفید شد.

هم‌اکنون که حدود ۸ ماه تا پایان دو دور از ریاست‌جمهوری او باقی مانده است، یک میراث غیرمنتظره برجای گذاشته است و او هم‌اکنون بیش از جرج بوش یا هر رییسجمهور دیگر آمریکا در جنگ بوده است.

رییسجمهوری آمریکا اخیراً اعلام کرد که واشنگتن درصدد است ۲۵۰ نیروی عملیات ویژه دیگر به سوریه اعزام کند و روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» با این مقدمه گزارش کرد، اگر آمریکا همچنان تا پایان دوران ریاست‌جمهوری اوباما در نبرد افغانستان، عراق و سوریه باقی بماند، اوباما در واقع یک میراث غیرمحتمل را برجای می‌گذارد و تنها رییسجمهور تاریخ آمریکا می‌شود که دو دوره کامل ریاست‌جمهوری خود را در جنگ گذرانده است.

طبق این گزارش، اوباما که در سال ۲۰۰۹، جایزه صلح نوبل را برد و سالهای ریاست‌جمهوری خود را با تلاش برای تحقق وعده پایان دادن به جنگ گذراند، بیش از «فرانکلین روزولت»، «لیندون جانسون»، «ریچارد نیکسون» و «آبراهام لینلکن» رؤسای جمهور اسبق آمریکا در جنگ بوده است.

نزدیک‌ترین مشاوران اوباما می‌گویند که او به شدت بر عملیات‌های مخفیانه محدود و حملات پهپادی تکیه دارد زیرا از خطرات ناشی از بروز جنگ آگاه است و مدت‌هاست که اعتقاد چندانی به مداخله نظامی آمریکا ندارد.

طبق این گزارش، اوباما آشکارا به تضاد میان پیام کمپین انتخاباتی‌اش درباره پایان دادن به جنگ‌های آمریکا و حقیت مدیریت و حکومت‌داری اشاره کرده است به طوریکه در دسامبر ۲۰۰۹ وقتی که جایزه صلح نوبل را دریافت می‌کرد، گفت که بشریت به تطبیق « دو حقیقت به ظاهر آشتی‌ناپذیر نیاز دارد و آن این است که جنگ‌ برخی اوقات ضروری است و جنگ در برخی سطوح نمایانگر حماقت بشریت است».

اوباما در ۲۱ اکتبر ۲۰۱۱ اعلام کرد که آخرین سرباز آمریکایی که نقش رزمی در عراق داشت، تا پایان آن سال عراق را ترک می‌کند و جنگ ۸ ساله عراق پایان می‌یابد.

وی در کاخ سفید در این‌باره گفت: «ارتش ما در نهایت برای تعطیلات در خانه خواهد بود».

این روزنامه آمریکایی سپس ادامه داد، کمتر از سه سال از آن زمان، اوباما به مخاطبان تلویزیون ملی آمریکا گفت که ۴۷۵ مستشار نظامی آمریکا به عراق بازمی‌گردند که به مبارزه علیه «داعش» کمک کنند. تا ماه گذشته، بیش از ۵ هزار نظامی آمریکایی در عراق بودند.

افغانستان نیز وضعیت مشابهی دارد. در ماه مه ۲۰۱۴، اوباما اعلام کرد که آمریکا تا پایان ۲۰۱۶، آخرین نیروی رزمی خود را از افغانستان خارج می‌کند اما ۱۷ ماه بعد، اوباما عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی را متوقف کرده است و می‌گوید که در نظر دارد تا اوایل ۲۰۱۷، حدود پنج هزار نظامی خود را در این کشور باقی نگه دارد.

این گزارش سپس به فاجعه قندوز اشاره کرد و نوشت که جنگجویان طالبان شهر قندوز را تحت کنترل درآورند و جنگنده آمریکا به بهانه بازپس‌گیری این شهر از طالبان، به سمت بیمارستان پزشکان بدون مرز شلیک کرد و ۴۲ غیرنظامی کشته شدند و این اتهامات را به همراه داشت که آمریکا مرتکب جنایت جنگی شده است.

نیویورک‌تایمز سپس گزاش کرد که هنوز مشخص نیست که جانشین باراک اوباما چه رویکردی را اتخاذ خواهند کرد. «هیلاری کلینتون» نامزد پیشتاز دموکرات‌ها در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، در مقایسه با اوباما با درگیری نظامی متعارف موافق است و «دونالد ترامپ» نامزد پیشتاز جمهوری خواهان نیز که خواستار بمباران داعش شده است، پیام‌های متناقضی درباره تمایل خود برای اعزام نیروی زمینی به درگیری‌های خارجی ابلاغ کرده است.