سفیر افغانستان در پاکستان گفت: امیدی به صلح با طالبان نیست، چرا که این گروه رسما شرکت در مذاکرات صلح افغانستان را رد کرده است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از «اکسپرس نیوز»، «عمر ذخیلوال»، سفیر افغانستان در پاکستان گفت که دولت افغانستان باید با طالبان وارد جنگ شود چرا که این گروه به صورت علنی و رسمی از حضور در مذاکرات صلح سرباز می زند و امیدی به صلح کابل با طالبان نیست.

گفتنی است که بر اساس جزئیات پنجمین دورنشست های چهارجانبه مذاکرات صلح افغانستان در تاریخ ۱۸ می، با حضور نمایندگان ویژه چهار کشور پاکستان، افغانستان، آمریکا و چین برگزار خواهد شد. اما اخبار ضد و نقیضی مبنی برعدم شرکت افغانستان در این نشست به گوش می رسد. چرا که کابل به نتایج این نشست ها امید چندانی ندارد.

مذاکرات صلح افغانستان زمانی با نقص مواجه شد و امیدی به پیش برد آن نرفت که طالبان به صورت مستقیم از شرکت در این مذاکرات سربازدند و دست به عملیات «بهاری» زدند.

سفیر افغانستان در پاکستان همچنین گفت ما انتظار داریم که بر تصمیماتی که در نشست چهارجانبه صلح گرفته شده و نقشه راهی که برای افغانستان ترسیم شده است عمل شود.

در این نقشه راه تصمیم بر این شد که اگر طالبان حاضر به مذاکره نشد، بر خلاف این گروه عملیات آغاز گردد.

لازم به ذکر است که عمر ذخیلوال اخیرا در دیدار با «راحیل شریف» رئیس ستاد ارتش پاکستان علاوه بر مذاکرات درباره مرز «تورخم» و تنش هایی که در این منطقه برای دو کشور به وجود آمده بود، درباره پیشبرد مذاکرات صلح افغانستان نیز به بحث و تبادل نظر پرداختند.

وی در این دیدار گفت: افغانستان همیشه برای مذاکرات صلح اماده بوده است اما به دلیل اقدام افراطی گرایانه، حمایت سیاسی و مردمی از این مذاکرات نشد و از این رو در مذاکرات برای همیشه نمیتواند باز باشد و باید از طریق دیگر اقدام کرد.

وی افزود: من یقین دارم که پاکستان می تواند نقش بسیار مهمی را برای برقراری امنیت در افغانستان ایفا کند، پاکستان و افغانستان هیچ چاره ای به جز برقراری امنیت ندارند و بنابراین باید فضای بی اعتمادی بین دو کشور را از بین ببریم.