رئیس جمهور افغانستان در پی اعتراضات گسترده مردمی در رابطه با تغییر مسیر پروژه برق رسانی توتاپ با صدور حکمی آنرا به حالت تعلیق درآورد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری «بُخدی»، «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان در پی اعتراضات گشترده مردم افغانستان به تغییر مسیر پروژه برق رسانی «توتاپ» را به حالت تعلیق درآورد و دستور داد کمیسیون ملی افغانستان به سرپرستی «محمد همایون قیومی» موضوع را بررسی کند.

اشرف غنی به اعضای این کمیسیون دستور داده است تا تمام اسناد بخش دولتی، خصوصی، نهادهای بین المللی از جمله شرکت «فیشنر» درباره برنامه بیست ساله برق افغانستان را بررسی کنند.

اعضای این کمیسیون همچنین وظیفه دارند تا دو مسیر انتقال برق ترکمنستان به افغانستان را مطالعه و بررسی کرده نتایج آنرا به اشرف غنی گزارش دهند. این کمیسیون موظف شده است تا در ۱۰ روز آینده پیشنهادات و گزارش کاری خود را به وی ارایه کند.

اشرف غنی به تمام ادارات دولتی دستور داده است که با اعضای کمیسیون ملی همکاری کنند.

این حکم در حالی صادر می شود که شورای احزاب جهادی از دولت خواسته اند که عملیات اجرایی پروژه برق وارداتی ۵۰۰ کیلو ولتی آسیای مرکزی را تا زمان حل اختلافات موجود به حالت تعلیق درآورد.

این شورا همزمان از شورای عالی مردمی نیز خواسته است که از انجام راهپیمایی «جنبش روشنایی» خودداری نماید.

از سویی دیگر وزارت کشور افغانستان اعلام کرده است که آمادگی لازم برای تامین امنیت راهپیمایی امروز در شهر کابل در رابطه با تغییر مسیر انتقال برق «توتاپ» از بامیان به سالنگ را دارد.

«تاج محمد جاهد» وزیر کشور افغانستان به مسئولین امنیتی دستور داده است تا تمامی آمادگی های لازم را برای تامین امنیت هرچه بهتر راهپیمایی «جنبش روشنایی» در کابل بعمل آورند.