مؤسسه ادیب فقه جواهری استان قم برگزیده دوازدهمین جشنواره ملی فن‌ آفرینی شیخ‌ بهایی شد.

به گزارش پرس شیعه؛ دوازدهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌ بهایی با هدف ترویج و توسعه فن‌ آفرینی، خلاقیت و نوآوری، در استان اصفهان برگزار شد.

در این مراسم که با حضور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دکتر ستاری و معاونت پژوهشی وزارت علوم دکتر احمدی برگزار شد، «مؤسسه ادیب فقه جواهری» از استان قم با مدیریت حجت الاسلام سید مرتضی حسینی کمال آبادی در دوازدهمین جشنواره ملی شیخ‌بهایی، رتبه سوم علوم انسانی را از آن خود کرد.

«مؤسسه علمی فرهنگی ادیب فقه» به پژوهش های میان رشته ادبیات عربی و دانش فقه اختصاص دارد؛ این نهاد افزون بر تقویت زبان عربی در میان طلاب و فارس زبانان به منظور فهم بهتر دین، و کشف گونه های نقش آفرینی ادبیات عربی در دریافت صحیح آیات و روایات فعالیت دارد.

این شرکت، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ آغاز کرده است و سالانه سمینار بزرگ نقش ادبیات عربی در فرآیند استنباط را با حضور تنی چند از مجتهدان برجسته استان برگزار می کند و در راستای فعالیت خود به نشر کتاب، مجله، نرم افزار و فیلم مجازی اقدام کرده است.

مهم ترین ایده این مؤسسه را می توان تأسیس میان رشته ادبیات عربی و دانش فقه با گرایش دانش لغت و ترمینولوژی واژگان به کار رفته در قرآن و روایات، براساس روشی نو، دانست.

«ادیب فقه» بر آن است تا دایره المعارفی در مفهوم شناسی نصوص دینی بر اساس بایسته های معناشناسی تولید کند. این ایده به عنوان دیدگاهی نو در پارک علم و فناوری استان قم پذیرفته شده است و این مؤسسه در مرکز رشد علوم انسانی استان به فعالیت می­‌پردازد.