مرکز آمار فلسطین در ۶۸ امین سالروز اشغال فلسطین طی گزارشی به تشریح اوضاع جغرافیایی، جمعیتی و اقتصادی فلسطین پرداخته است.

به گزارش پرس شیعه؛ مرکز آمار فلسطین اعلام کرد که فاجعه اشغال فلسطین در سال ۱۹۴۸ منجر به کوچانده شدن و آوارگی ۸۰۰ هزار فلسطینی ساکن فلسطین اشغالی ۱۹۴۸ شد و بیشتر این افراد اکنون در نوار غزه و کرانه باختری و برخی کشورهای عربی سکونت دارند. علاوه بر این هزاران فلسطینی دیگر به رغم اینکه هنوز در فلسطین اشغالی ۱۹۴۸ زندگی می کنند، از شهر و دیار اصلی خود کوچانده شده و آواره هستند.

اسناد و شواهد مستند نشان می دهد که صهیونیست ها در جریان فاجعه اشغال فلسطین ۷۷۴ شهر و روستای فلسطینی را به تصرف خود در آورده و در مجموع ۵۳۱ شهر و روستای فلسطینی را تخریب کردند. اشغالگران بیش از ۷۰ جنایت علیه ملت فلسطین مرتکب شدند که طی آن بیش از ۱۵ هزار فلسطینی به شهادت رسیدند.

سیطره رژیم صهیونیستی بر ۸۵ درصد از فلسطین تاریخی

رژیم صهیونیستی ۸۵ درصد از مساحت فلسطین تاریخی را تحت تصرف خود دارد و تنها ۱۵ درصد از فلسطین تاریخی در اختیار فلسطینیان قرار دارد. فلسطینیان اکنون ۴۸ درصد جمعیت فلسطین تاریخی را تشکیل می دهند. این رژیم با ایجاد مناطق بی طرف در نوار مرزی غزه ۲۴ درصد از مساحت این باریکه و بیش از ۹۰ درصد از مساحت دره اردن را نیز تحت تصرف خود دارد.

از سوی دیگر، رژیم صهیونیستی بر ۸۵ درصد از آب های زیرزمینی فلسطین سیطره دارد در حالی که فلسطینیان از وضعیت بسیار ناگواری رنج می برد و همواره با مشکل بی آبی و نبود آب آشامیدنی سالم رنج می برد و از هرگونه بهره برداری از آب های زیرزمینی و منابع طبیعی خود محروم هستند.

جمعیت فلسطینیان از زمان فاجعه اشغال فلسطین در سال ۱۹۴۸ تا امروز ۹ برابر شده است. آمارها حاکی از آن است که جمعیت فلسطینیان مقیم فلسطین تاریخی تا اواخر سال گذشته به ۶٫۲ میلیون نفر رسیده است و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۰ جمعیت آنان به ۷٫۱ میلیون نفر برسد.

بر اساس آمارها، ۴۲٫۸ درصد از مجموع ساکنان فلسطین تا پایان سال گذشته را آوارگان تشکیل می دهند و جمعیت آوارگان ثبت شده نزد آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی “آنروا” نیز حدود ۵٫۵۹ میلیون نفر برآورد شده است.حدود ۲۸٫۷ درصد از آوارگان فلسطینی در ۵۸ اردوگاه زندگی می کنند. ۱۰ اردوگاه در اردن، ۹ اردن در سوریه، ۱۲ اردوگاه در لبنان، ۱۹ اردوگاه در کرانه باختری و ۸ اردوگاه در باریکه غزه.

حدود ۱۵۴ هزار نفر از ساکنان فلسطین پس از اشغال سرزمین خود در سال ۱۹۴۸ این منطقه را ترک نکرده اند و در ۶۸ امین سالروز اشغال فلسطین جمعیت آنان به ۱٫۵ میلیون نفر رسیده است.

جمعیت فلسطینیان ساکن نوار غزه و کرانه باختری نیز تا اواخر سال ۲۰۱۵ به ۴٫۸ میلیون نفر رسیده است که ۲٫۹ میلیون نفر از آن ها در کرانه باختری و ۱٫۹ میلیون نفر هم در نوار غزه ساکن هستند. جمعیت فلسطینیان ساکن قدس نیز ۴۲۳ هزار نفر تا سال ۲۰۱۵ اعلام شده است.

فاجعه اشغال فلسطین باریکه غزه را به متراکم ترین منطقه مسکونی در جهان تبدیل کرده است. در فلسطین در هر کیلومتر مربع ۷۸۹ نفر زندگی می کنند که این تعداد در کرانه باختری ۵۱۳ نفر به ازای هر کیلومتر مربع و در باریکه غزه ۵۰۷۰ نفر به ازای هر کیلومتر مربع است.