سازمان آمار فلسطین، به مناسبت شصت و هشتمین سالروز نکبت، آماری مهم از جمعیت فلسطینی ها منتشر کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ سازمان آمار فلسطین با انتشار بیانیه ای، جمعیت فلسطینی ها را در اواخر سال ۲۰۱۵، حدود ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر اعلام و تاکید کرد که این رقم، حاکی از افزایش ۸٫۹ برابری جمعیت فلسطینی ها پس از واقعۀ نکبت در سال ۱۹۴۸ است. ( سال ۱۹۴۸ که سال اشغال فلسطین و اخراج فلسطینی ها توسط صهیونیست هاست، سالروز نکبت نامیده می شود).
بر پایۀ این گزارش آماری، جمعیت فلسطینی ها در سال ۱۹۴۸، حدود یک میلیون و چهارصد هزار نفر بود که این تعداد، در ۱۳۰۰ روستا و شهر فلسطینی زندگی می کردند.
بر اساس برآورد سازمان آمار فلسطینی، شمار فلسطینی هایی که در سال ۱۹۴۸، وطنشان را ترک نکردند، تنها ۱۵۴ هزار نفر بود که شمار این افراد در شصت و هشتمین سالروز نکبت، به حدود یک و نیم میلیون نفر رسیده است.

سازمان آمار فلسطینی، خاطر نشان کرد که حدود ۸۰۰ هزار فلسطینی از شهرها و روستاهایشان در فلسطین اشغالی، به کرانه باختری و باریکه غزه و کشورهای عربی مجاور کوچانده شدند.

در بیانیۀ سازمان آمار فلسطینی با استناد به اطلاعات موثق، تاکید شده است که صهیونیست ها در دورۀ نکبت، ۷۷۴ شهر و روستای فلسطینی را اشغال و ۵۳۱ شهر و روستای فلسطینی را نابود کردند.

صهیونیست ها در سال ۱۹۴۸ و در ماجرای نکبت، ۷۰ فاجعه و کشتار به راه انداختند و ۱۵ هزار فلسطینی را به شهادت رساندند.

بر اساس داده های آماری، شمار فلسطینی هایی که در محدودۀ “فلسطینِ تاریخی” یعنی سرزمینِ میانِ رود تا دریا زندگی می کنند، در اواخر سال ۲۰۱۵، به ۶٫۲ میلیون نفر رسید.

به نوشتۀ خبرگزاری رویترز، سازمان آمار فلسطین پیش بینی کرد در صورت ثابت ماندنِ میانگین رشدِ کنونی جمعیت فلسطینی ها، شمار آنان در سال ۲۰۲۰ به ۷٫۱ میلیون نفر خواهد رسید.

بیانیۀ منتشر شده توسط سازمان آمار، تاکید می کند که ۲۸٫۷ درصد از آوارگان فلسطینی در ۵۸ اردوگاه زندگی می کنند که ۱۰ اردوگاه از آن ها در اردن، ۹ اردوگاه در سوریه، ۱۲ اردوگاه در لبنان، ۱۹ اردوگاه در کرانه باختری و ۸ اردوگاه در باریکه غزه است.