دادگاه عالی کویت روز دوشنبه حکم یک سال حبس برای عبدالحکیم الفضلی فعال مدافع حقوق بشر کویتی و ۵ نفر دیگر را به دلیل شرکت در تظاهرات، تائید کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ در حکم دادگاه کویتی آمده است که این ۶ نفر به دلیل شرکت در تجمعات غیرقانونی، نافرمانی از حکومت و حمله به پلیس، مجرم شناخته شده اند.
به موجب این حکم، محکوم شدگان این پرونده پس از سپری کردن دوره حبس، از کویت اخراج می شوند.
این ۶ نفر در سال ۲۰۱۴ پس از شرکت در تظاهرات و مطالبه حق شهروندی در کویت و دیگر حقوق اولیه برای افراد فاقد ملیت در این کشور، بازداشت شدند.
یک دادگاه بدوی ژانویه ۲۰۱۵ این افراد را به یک سال حبس محکوم کرد، اما اجرای حکم برای بررسی در محافل قضایی عالی تر به تعویق افتاد.
دادگاه فرجام کویت سپس حکم صادر شده را تائید کرد و در نهایت دادگاه عالی این کشور امروز (دوشنبه) این حکم را به قطعیت رساند.
براساس این گزارش، افراد فاقد ملیت در کویت، در این کشور متولد و بزرگ می شوند و خواستار برخورداری از حق شهروندی در کویت هستند.
دولت کویت می گوید تنها ۳۴ هزار نفر از ۱۱۰ هزار فرد فاقد ملیت در این کشور واجد شرایط احراز حق شهروندی هستند و بقیه کویتی به حساب نمی آیند.
در همین حال، کشور کومور اعلام کرده است که درصورت درخواست رسمی دولت کویت، آمادگی دارد پذیرای هزاران تن از ساکنان فاقد ملیت کویتی در خاک خود باشد.