با برملا شدن چند مورد آزار جنسی توسط سیاستمداران فرانسوی، ۱۷ وزیر سابق زن اعلام کردند که دیگر در برابر آزار جنسی همکاران مرد خود سکوت نمی‌کنند.

به گزارش پرس شیعه؛ ۱۷ سیاستمدار نامدار فرانسوی که مدتی نیز عهده‌دار پست وزارت بودند، اعلام کردند که دیگر در برابر تبعیض و آزار جنسی سکوت نخواهند کرد. چندی پیش معاون سخنگوی پارلمان فرانسه به آزار جنسی نمایندگان پارلمان متهم شد.

این سیاستمداران از احزاب مختلف فرانسه در بیانیه ای که امروز(دوشنبه۱۶ مه) در روزنامه “ژورنال دو دی‌مانش” منتشر شد، تأکید کردند: «طعنه‌های جنسی و حرکات و رفتار ناشایست باید در آینده به صورت نظام‌مند محکوم شوند.»

نام رئیس‌کنونی صندوق بین‌المللی پول، خانم کریستین لاگارد و شماری از سیاستمداران احزاب محافظه‌کار، سوسیالیست و حزب سبزهای فرانسه در پایان این بیانیه اعتراضی به چشم می‌خورد.

این سیاستمداران در بیانیه خود خاطر نشان کردند: «همه ما زنانی که در محیط‌هایی قرار گرفتیم که پیشتر انحصارا به مردان تعلق داشت، از تبعیض جنسی رنج کشیده‌ایم و با آن مبارز‌ه کرده‌ایم.»

آنها در ادامه خطاب به زنان نوشتند: «بر عهده زنان نیست که با این محیط‌ها سازگار شوند بلکه رفتار برخی مردان خاص است که باید تغییر کند.»

این وزرای سابق از همه قربانیان آزار جنسی خواسته‌اند شهامت داشته باشند و در مورد “دست‌درازی‌ها” حرف بزنند و به مراجع قانونی مراجعه کنند.

آنها همچنین از احزاب خود خواسته‌اند، بررسی کنند که آیا چنین مواردی در حزب آنها اتفاق افتاده یا خیر و در صورت نیاز به قربانیان کمک کنند تا از حقیقت پرده بردارند.

در ادامه این بیانیه همچنین تأکید شده که قوانین کار حامی زنان است اما این قوانین اغلب مورد احترام قرار نمی‌گیرد.

از آن گذشته تنها تعداد اندکی از زنانی که مورد تبعیض و آزار جنسی قرار گرفته‌اند شکایت می‌کنند و در موارد بسیار اندکی این شکایت‌ها به محکوم کردن فرد متهم ختم می‌شود.

این بیانیه یک هفته پس از آن منتشر شده است که دنیس بوپین، سخنگوی پارلمان فرانسه از مقام خود کناره‌گیری کرد. این سیاستمدار حزب سبزها از سوی هشت زن از جمله چهار نماینده مجلس متهم به “دست‌درازی” و فرستادن پیام‌های کوتاه تلفنی با متحوای جنسی شده بود.

وزیر دارایی فرانسه، میشل ساپن نیز با افشاگری یک خبرنگار زن تحت فشار قرار گرفته است. این خبرنگار ساپن را به “دست درازی” به او متهم کرده است. وزیر دارایی ضمن ابراز ندامت و اعتراف به اینکه رفتار نابجایی، جزئیات نوشته شده توسط خبرنگاررا تکذیب کرده است.

این خبرنگار در کتابی که چندی پیش منتشر کرد وزیر دارایی ۶۴ ساله فرانسه را متهم کرده که در آغاز سال ۲۰۱۵ میلادی در کنایه‌ای دو پهلو به آزار جنسی وی مبادرت کرده است.