وزیر امور خارجه آمریکا می گوید که ۲۵ کشور حامی دولت وحدت ملی لیبی به توافق رسیده اند تا به این کشور برای خلاصی از تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل کمک کنند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از فرانس پرس، ایالات متحده، ایتالیا و دیگر کشورهای حامی لیبی موافقت خود را با تسلیح دولت وحدت ملی این کشور با هدف مبارزه با داعش اعلام کردند.

داعش با استفاده از جنگ داخلی لیبی موفق به نفوذ نظامی در منطقه مدیترانه و شهر «سرت» لیبی شده است.

به گفته «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا، گروه ۲۵ عضوی کشورهای حامی لیبی به توافق رسیده اند تا به دولت وحدت ملی این کشور برای معاف شدن از تحریم تسلیحاتی سازمان ملل کمک کنند.

البته کری مدعی شد که قرار نیست هیچ نیروی نظامی برای حمایت از دولت لیبی به این کشور اعزام شود. با این حال، وی از سفر «فایض سراج» نخست وزیر دولت وحدت ملی به وین و درخواست وی برای کمک تسلیحاتی سخن گفت.

کری همچنین از آمادگی آمریکا برای ارائه هر گونه کمک به دولت وحدت ملی لیبی اعم از امنیتی، انسانی و اقتصادی خبر داد.

لازم به ذکر است که پیشتر، «جان کربی» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز از بررسی طرح تسلیح دولت وحدت ملی لیبی از سوی دولت واشنگتن سخن گفته بود.

وی در کنفرانسی خبری اعلام کرد: دولت وحدت ملی لیبی هنوز به طور رسمی درخواست سلاح از آمریکا را ارائه نکرده ولی این مسئله در حال بررسی است.

لازم به یادآوری است که اگر چه کشورهای حامی دولت وحدت ملی، عزم خود را برای رفع تحریم تسلیحاتی علیه این کشور جزم کرده اند، همچنان دغدغه هایی مبنی بر احتمال تشدید درگیری های داخلی این کشور با اتخاذ چنین تصمیمی وجود دارد.