سازمان ملل اعلام کرد بیش از ۹.۲ میلیون نفر از ساکنان منطقه دریاچه چاد به خاطر اقدامات خشونت بار گروه تروریستی بوکوحرام به کمک‌ های غذایی نیاز فوری دارند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از دفتر سازمان ملل، نیمی از ساکنان منطقه دریاچه چاد به خاطر ادامه اقدامات تروریستی بوکوحرام با «ناامنی مزمن غذایی» و سوء تغذیه روبرو هستند.

این بیانیه می‌افزاید ادامه درگیری‌ها به شکل فاجعه باری آسیب پذیری ساکنان منطقه دریاچه چاد را افزایش داده است و ادامه فعالیت‌های تروریستی بوکوحرام در شمال شرق نیجریه و مناطق نزدیک آن، «بزرگترین بحران بی‌خانمانان در آفریقا» را به دنبال داشته است.

براساس اعلام سازمان ملل، به خاطر ادامه درگیری‌ها در منطقه دریاچه چاد که تاکنون جان بیش از ۲۰ هزار نفر را گرفته است، بیش از ۲.۴ میلیون نفر از ساکنان این منطقه مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.

چهار کشور ساحلی دریاچه چاد، نیجریه، چاد، کامرون و نیجر از سال ۲۰۱۵ اقدامات مشترک علیه بوکوحرام را آغاز کرده اگرچه این کشورها در مسیر از بین بردن این گروه تروریستی ناکام مانده‌اند.

استفان اوبرایان معاون دبیر کل سازمان ملل در امور کمک‌های بشردوستانه برای سفری ۴ روزه عازم منطقه شده است. وی قرار است از منطقه دیفا در جنوب شرق نیجریه که میزبان بیش از ۲۰۰ هزار پناهنده است، بازدید کند؛ اوبرایان همچنین قرار است از شهر مایدوگوری در شمال شرق نیجریه که جبهه جنگ با تروریست‌های بوکوحرام به شمار می‌آید، بازدید کند.

مناطق ساحلی دریاچه چاد از پوشش گیاهی انبوه برخوردار است که همین موضوع مبارزه با این گروه تروریستی را دشوارتر کرده است.

در همین حال شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه درباره افزایش ارتباطات و همکاری میان بوکوحرام و گروه تروریستی داعش ابراز نگرانی کرد.