حضرت آیت الله مکارم شیرازی بر احترام به عقاید سایر مذاهب اسلامی تأکید و تصریح کرد که کوتاه آمدن از عقاید شیعه خط قرمز ما به شمار می آید.

به گزارش پرس شیعه؛ حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی، پیش از ظهر امروز در دیدار با جمعی از علما و مبلغان بسیج مردمی عراق گفت: شما رسالت بزرگی در این دوران در عراق دارید. ما از اختلاف شما رنج برده و از وحدت تان خوشحال می شویم.

وی افزود: باید به قرآن بازگردیم و ببینیم که خداوند درباره وحدت چه می گوید. خداوند از اختلاف به مثابه صاعقه و زلزله یاد کرده و مخالفان را به عذاب وعده داده است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی رسالت علما در عراق را در پرتو شرایط کنونی این کشور سنگین توصیف کرد و ادامه داد: دشمن به برکت بسیج مردمی و تلاش علما در آستانه شکست قرار گرفته است. عراق دارای ارتشی بزرگ و علمای عامل به وظیفه است و ان شاء‌الله به برکت مجاهدت های شما در آینده ای نزدیک شاهد خروج دشمن از عراق خواهیم بود.

این مرجع تقلید از جهاد و اخلاص به عنوان دو شرط هدایت الهی یاد کرد و اظهار داشت: هدایت به دو معنای نشان دادن راه و رساندن به مقصد است و خداوند، مجاهدان با اخلاص را به راه مورد نظر می رساند و این وعده الهی به شمار می آید. انسان می تواند وعده دهد و به دلیل ناتوانی یا جهالت به وعده خود عمل نکند اما خداوند عالم و تواناست و وعده الهی مطمئنا محقق می شود.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی آینده عراق را روشن توصیف کرد و گفت: اختلاف میان شیعه و سنی طبیعی است و باید برای تقریب میان مسلمانان تلاش کنیم اما اختلاف میان شیعیان در عراق نگران کننده است.

وی بیان داشت: دشمنان می خواهند جوانان را از ما دور سازند و اگر به هدف خود برسند مشکلات فراوانی به وجود خواهد آمد. علما باید به جوانان توجه وی‍‍ژه ای داشته باشند و آنان را به مسجد راهنمایی کنند چرا که مسجد، مرکز فرهنگی شیعه است.

این مرجع تقلید با اشاره به مقدس بودن عقاید سایر مذاهب تصریح کرد: ما به عقاید سایر مذاهب احترام می گذاریم اما به هیچ وجه از عقاید شیعه کوتاه نمی آییم. ما با قدرت به تقویت عقاید شیعه می پردازیم اما از توهین به عقاید دیگران به شدت پرهیز می کنیم و بر همین اساس است که علمای اهل تسنن کتاب تفسیر امثل که سرشار از دفاع از عقاید شیعه است را مطالعه می کنند.

وی ادامه داد: اختلاف میان شیعه و سنی از اشتراکات بسیار کمتر است و این مساله را می توان در حج مشاهده کرد. ما هیچگاه از عقاید شیعه کوتاه نمی آییم و این مساله خط قرمز ما به شمار می آید.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی بر دوستی با غیرمسلمانانی که محارب مسلمانان نیستند، تأکید کرد و خاطر نشان ساخت: اگر اندیشه برادری در عراق عملی شود اختلافات از بین خواهد رفت. علمای عراق باید نسبت به توطئه های دشمنان هوشیار باشند و اجازه ندهند جوانان تحت تأثیر تبلیغ دشمن قرار گرفته و بر خلاف آموزه های اسلام و تشیع پرورش یابند.

این مرجع تقلید در پایان ابراز امیدواری کرد که عراق در پرتو وجود علما و تلاش سیاستمداران و جوانان مجاهد در آینده ای نزدیک به پیروزی دست یابد.