پاپ فرانسیس از قدرت‌ های غربی به خاطر تلاش برای صدور دموکراسی مورد نظر غرب به کشور هایی مثل عراق و لیبی به شدت انتقاد کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ پاپ فرانسیس در مصاحبه با یک روزنامه فرانسوی از قدرت های غربی به خاطر تلاش برای صدور دموکراسی مورد نظر خود به کشورهایی مثل عراق و لیبی بدون احترام گذاشتن به فرهنگ سیاسی این کشورها به شدت انتقاد کرد.

پاپ فرانسیس در ادامه تاکید کرد: اروپا باید در خصوص موضوع مهاجرت، همگرایی بهتری داشته باشد.

پاپ همچنین از انتخاب شهردار مسلمان جدید لندن استقبال کرد و این مساله را نشانه‌ای از یک موفقیت ارزیابی کرده است.

وی گفت: در حالی که با خطر تروریسم روبرو هستیم، باید الگوی دموکراسی را که غرب سعی می کند به کشورهایی مثل عراق و لیبی صادر کند جایی که یک ساختار قومی و قبیله‌ای وجود دارد، زیر سوال ببریم. ما نمی توانیم بدون در نظر گرفتن این واقعیت ها، پیشرفتی در زمینه دموکراسی در این کشورها داشته باشیم.

پاپ فرانسیس اظهار داشت: همان طور که یک سیاستمدار اهل لیبی به تازگی گفته است، “ما به داشتن یک قذافی عادت کرده بودیم، ولی الان ۵۰ قذافی داریم.”

رژیم قذافی با کمک حملات هوایی ناتو سرنگون شد و نهایتا دیکتاتور سابق لیبی نیز در اکتبر ۲۰۱۱ میلادی کشته شد ولی لیبی از آن زمان تاکنون با هرج و مرج داخلی روبرو بوده است.

گروه های مختلف تروریستی به خصوص داعش از خلاء دولت مرکزی قدرتمند و مقتدر سوء استفاده کرده اند و بخش های مختلفی از این کشور را تصرف نموده اند.

کشورهای اروپایی به شدت نگران این هستند که لیبی به مرکز مهمی برای حملات تروریست ها به کشورهای غربی تبدیل شود.

فرانسیس بارها به استعمار فرهنگی حمله کرده و گفته است که کشورهای غربی به دنبال تحمیل ارزش های خود بر کشورهای در حال توسعه در ازای کمک های مالی هستند.