گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر پناهندگان انتقاد شدیدی به رویکرد اتحادیه اروپا در توافق با ترکیه در مسئله پناهندگان وارد کرده و از نادیده گرفته شدن حقوق بشر از طرف اتحادیه اروپا سخن گفت.

به گزارش پرس شیعه؛ فرانسوا کرپیو، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر پناهندگان روز گذشته در سخنانی در آتن گفت: فقدان اطلاعات درباره سرنوشت و ازدحام بیش از حد اردوگاه های پناهندگان، به سرخوردگی، خشونت و ترس ساکنان آن منجر شده است.

وی همچنین انتقاد ویژه ای به این مسئله وارد کرد که در یونان کودکان در اردوگاه های بسته بازداشت می شوند. کودکان نباید بازداشت و محصور شوند.

وی در بخش دیگری از سخنانش توافق بین اتحادیه اروپا و ترکیه برای بازگرداندن پناهندگان از یونان را از نظر قانونی مشکوک ارزیابی کرده و از دادگاه های اروپایی و یونانی خواست که این مسئله را مورد بررسی قرار دهند.

“کرپیو”، همچنین اتحادیه اروپا را فاقد چشم انداز در پاسخ به بحران پناهندگان دانسته و گفت: برای این اتحادیه هیچ گونه سیاست مهاجرت طولانی مدتی که مبتنی بر حقوق بشر باشد وجود ندارد. اتحادیه اروپا باید با ابزارهای آماده ای به بحران ها واکنش نشان دهد و هر بار که یک بحران رخ می دهد سعی نکند راه حلی کشف کند.

اتحادیه اروپا و ترکیه در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ درباره ممانعت از ورود پناهجویان به قاره اروپا از طریق دریای اژه توافق کردند.

براساس این توافق، همه پناهجویانی که وارد جزایر یونان شدند، اگر درخواست پناهندگی مطرح نکرده باشند یا درخواست آن‌‎ها رد شده باشد، به ترکیه بازگردانده خواهند شد.

در مقابل اتحادیه اروپا افزون بر انتقال مستقیم برخی از پناهجویان به کشورهای اروپایی، کمک‌هایی مالی به آنکارا اعطا خواهد کرد و روند اعطای روادید به اتباع این کشور و همچنین روند مذاکرات برای عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا را تسریع می‌کند.

بسیاری از گروه های حقوق بشری از جمله دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل به این توافق انتقاد شدیدی وارد کرده اند. این سازمان ها بر این باورند که ترکیه نباید به عنوان کشور امنی برای بازگشت مهاجران در نظر گرفته شود