مقامات ترکیه از کشف اجساد باقی قربانیان یک حادثه انفجار کامیون در روستایی کردنشین در جنوب شرقی ترکیه خبر دادند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز، روز دوازدهم ماه مه در پی انفجار یک کامیون حامل پانزده تن مواد منفجره در روستای کردنشین «ساریکامیس» در جنوب شرقی ترکیه شانزده نفر از اعضای دو خانواده جان خود را از دست دادند.

«افکان آلا» وزیر کشور ترکیه در مراسم خاکسپاری این قربانیان در روز سه شنبه گفت که این یک کشتار و یک حمله علیه تمام مردم ترکیه است.

گفتنی است که با تشدید تعارضات میان شبه نظامیان پ. ک. ک و نیروهای امنیتی ترکیه از سال گذشته،‌ منطقه جنوب شرقی این کشور همواره شاهد درگیریهای خشونت بار بوده است.

شایان ذکر است که پ .ک. ک در ماه ژوئیه ۲۰۱۵ پیمان آتش بس دو ساله را رها کرده و نبرد خود علیه دولت ترکیه را- که از سال ۱۹۸۴ آغاز شد و چهل هزار قربانی داشت- بار دیگر از سر گرفت.

از ماه ژوئیه ۲۰۱۵ تاکنون هزاران پلیس، نظامی و شبه نظامی در این درگیریها کشته شده اند. احزاب سیاسی مخالف نیز تخمین می زنند که طی این درگیریها بین پانصد تا هزار غیرنظامی نیز جان خود را از دست داده اند.

این درحالیست که ترکیه به خاطر سرکوب خشونت بار اعضای پ. ک. ک و مرگ غیرنظامیان با انتقاداتی جدی از سوی اتحادیه اروپا و سازمان ملل روبروست.

منابع امنیتی ترکیه اعلام کردند که انفجار در روستای ساریکامیس به این دلیل روی داد که شبه نظامیان پ. ک. ک مواد منفجره را در داخل یک کامیون مسروقه انبار کرده بودند تا از آن برای حملات بعدی خود استفاده نمایند.