شمار کودکانی که گروه بوکوحرام به عنوان عامل انتحاری استفاده می کند در سال گذشته میلادی ده برابر شد و تقریبا از هر پنج عامل انتحاری یک نفر کودک بود.

به گزارش پرس شیعه؛ در بیانیه دفتر هماهنگی امور بشر دوستانه سازمان ملل متحد آمده است: اوضاع امنیتی در بسیاری از مناطقی که بوکوحرام حضور دارد متزلزل و دسترسی به این مناطق برای کمک رسانی به افراد نیازمند پیچیده است.

دراین بیانیه آمده حدود سه میلیون نفر در این مناطق از ناامنی غذایی رنج می برند و پیش بینی می شود بسیاری دیگر نیز با گرسنگی مواجه شوند.

این دفتر همچنین تخمین می زند که حدود ۴۸۶ هزارکودک در ایالت بورنو و ۲۴۲ هزار کودک در ایالت یوبه در شمال شرق نیجریه از سوء تغذیه حاد در رنج هستند؛ بدون مداخله بشر دوستانه، بالغ بر ۶۷ هزار کودک شش تا ۵۹ ماهه که از سوء تغذیه حاد شدید رنج می برند احتمالا در سال ۲۰۱۶ میلادی در ایالت های بورنو و یوبه جان خود را از دست خواهند داد.

دفتر هماهنگی امور بشر دوستانه سازمان ملل متحد همچنین اعلام کرد: ۴۴ کودک در حملات انتحاری در سال ۲۰۱۵ میلادی دست داشتند که این رقم سال پیش از آن چهار نفر بود؛ بر اساس اعلام صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، بیش از ۷۵ درصد از این کودکان دختر هستند.

همچنین بین ژانویه ۲۰۱۴ و فوریه ۲۰۱۶ میلادی، کامرون شاهد بالاترین تعداد حملات انتحاری (۲۱ مورد) بود که کودکان آن را انجام دادند؛ این تعداد حملات در نیجریه ۱۷ مورد و در چاد نیز دو مورد بود و تقریبا از هر پنج عامل انتحاری، یک نفر کودک بود.

دفتر هماهنگی امور بشر دوستانه سازمان ملل متحد همچنین اعلام کرد: در نیجر، حملات بوکو حرام از ماه ژانویه افزایش یافته و حملات نظامی نیروی چند ملیتی منطقه ای و نظامیان کشورهای حوزه دریاچه چاد افراد مسلح را وادار کرده است به مناطق مرزی بین نیجر و نیجریه عقب نشینی کنند.

این دفتر خاطر نشان کرد که فقط ده درصد از ۵۳۵ میلیون دلار مورد نیاز برای کمک به جمعیت آسیب دیده در سراسر منطقه، دریافت شده است.