وقوع ۵ مورد نقض آتش بس طی ۲۴ ساعت گذشته و هلاکت ۵۰ تروریست در درگیری بین گروه های تروریستی در شرق دمشق از مهمترین تحولات سوریه است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از روسیا الیوم، مرکز روسی حمیمیم در حومه لاذقیه با اعلام اینکه آتش بس در اغلب استان های سوریه همچنان در حال اجراست، از وقوع ۵ مورد نقض آتش بس طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

این مرکز در بیانیه منتشره خود در پایگاه وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته آتش بس در بیشتر استان های سوریه پایدار بوده و ۵ مورد نقض آتش بس روی داده است که ۴ مورد در استان دمشق و یک مورد در حلب بوده است.

بنا بر اعلام مرکز روسی مذکور تروریست های گروه موسوم به جیش الاسلام مواضع نیروهای دولتی در دو منطقه در حومه دمشق را مورد حمله خمپاره ای قرار دادند. در همین حال محلات ضاحیه الاسد و مساکن برزه در دمشق نیز مورد حمله خمپاره ای قرار گرفت.

این مرکز در ادامه اعلام کرد که نیروهای ارتش سوریه با حمله گروه تروریستی جبهه النصره در شمال استان لاذقیه مقابله کردند. ضمن اینکه طی ۲۴ ساعت گذشته با نمایندگان دو منطقه در استان حلب توافق آتش بس منعقد گردید و شمار شهرها و مناطقی که به روند آتش بس پیوسته اند به ۱۰۵ منطقه رسیده است.

در استان قنیطره نیز با سرکرده یکی از گروه های مسلح توافق آتش بس منعقد شده و تعداد گروه های مسلحی که به شروط آتش بس اعلام پایبندی کرده اند به ۵۹ گروه رسید.

همچنین هواپیماهای روس با استفاده از چتر ۳۸ تن کمک های انسانی را به شهر دیرالزور سوریه که تحت سیطره گروه تروریستی داعش است رساندند.

در همین حال مرکز موسوم به دیده بان حقوق بشر سوریه از کشته شدن ۵۰ تروریست در درگیری های شدید بین گروه های مسلح تروریستی در غوطه شرقی در حومه دمشق خبر داد. در این درگیری ها که روز سه شنبه بین گروه تروریستی موسوم به جیش الاسلام و گروه های تروریستی فیلق الرحمن و جیش الفسطاط روی داد ۵۰ تروریست از طرفین و دو غیرنظامی کشته شدند.

از سوی دیگر یکی از سرکردگان نظامی جبهه النصره در درگیری با ارتش سوریه در منطقه خان الشیخ در غوطه غربی دمشق کشته شد. در پی حمله خمپاره ای تروریست ها به الحمدانیه و الشیخ مقصود در حلب یک زن کشته و ۶ نفر دیگر زخمی شدند.