دولت افغانستان اعلام کرد که نشست چهار جانبه صلح تنها با حضور سفرای چهار کشور افغانستان، پاکستان، آمریکا و چین برگزار می شود.

به گزارش پرس شیعه به نقل از «دویچه وله»، در حالی که وزارت خارجه پاکستان اعلام کرد که گفتگوهای چهارجانبه صلح افغانستان، روز چهارشنبه (۲۹ اردیبهشت) از سر گرفته می شود؛ دولت کابل اعلام کرد که این نشست تنها با حضور سفیران افغانستان، پاکستان، آمریکا و چین برگزار می شود.

براساس اظهارات مقام ها در وزارت خارجه پاکستان، قرار است گفتگوهای چهارجانبه صلح باشرکت نمایندگان چین و آمریکا در اسلام آباد برگزار شود، اما دولت افغانستان اعلام کرد نشست اسلام آباد گفتگوهای چهارجانبه صلح نیست بلکه در این نشست تنها سفیران این چهار کشور شرکت می کنند.

«شاه حسین مرتضوی»، معاون سخنگوی رئیس جمهور افغانستان گفت تا زمانی که پاکستان به تعهدات خود عمل نکند، گفتگوهای چهارجانبه صلح آغاز نخواهد شد: پاکستان باید گام های عملی و مبتنی بر تعهدات خود انجام دهد و هنوز متاسفانه گام های عملی بر نداشته است.

مرتضوی افزود که پاکستان تعهد کرده بود تا در برابر آن عده از گروه های تروریستی که حاضر به مذاکرات صلح نیستند، اقدام کند اما اسلام آباد در عمل به این تعهد خود عمل نکرده است.

وی در ادامه گفت: دولت افغانستان ترجیح می دهد تا گفتگوهای بین الافغانی را به منظور تامین صلح به پیش ببرد زیرا به گفته وی این مذاکرات موثرتراست.

در همین حال وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد که نشست سفیران در اسلام آباد به منظور ارزیابی دست آوردها و نتایج مذاکرات چهارجانبه صورت می گیرد.