سازمان دیده بان حقوق بشر اعلام کرد که عربستان با محاکمه افراد به اتهام جاسوسی برای ایران، عدالت را به سخره گرفته است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری فرانسه، سازمان دیده بان حقوق بشر از محاکمه ۳۲ نفر در عربستان به اتهام جاسوسی برای ایران انتقاد کرده و آن را «نمایش مضحک قضایی» خواند.

بنا بر اعلام دیده بان حقوق بشر که مقر آن در واشنگتن است این متهمان ۳۰ تبعه سعودی، یک ایرانی و یک تبعه افغانی هستند که تمام آنها به جز یک نفر را شیعیان تشکیل می دهند.

دیده بان حقوق بشر به نقل از وکیل مدافع این متهمان که تا ماه مارس وکالت آنها را برعهده داشته اعلام کرد که محاکمه این افراد از ماه فوریه آغاز شده است. وی معتقد است که زمان محاکمه این متهمان با تنش موجود بین ایران و عربستان در ارتباط است.

دیده بان حقوق بشر در بیانیه خود این محاکمه را نمایش مضحک قضایی خواند که حقوق اساسی متهمان را نقض کرده است بویژه اینکه مقامات قضایی آل سعود مانع از گرفتن وکیل توسط این متهمان شده یا از در اختیار قرار دادن مدارک قضایی به وکلای مدافع ممانعت می کنند.

بنا بر اعلام دیده بان حقوق بشر دادستان سعودی برای ۲۵ نفر از ۳۲ متهم مذکور که از سال ۲۰۱۳ در بازداشت هستند مجازات اعدام درخواست کرده است.

اتهام این افراد موارد خیانت و اتهاماتی همچون حمایت از تظاهرات کنندگان، تلاش برای ترویج مذهب شیعه در عربستان و خدشه وارد کردن به چهره این کشور را که مصداق جرایم در آنها مشخص نیست شامل می شود.

لازم به ذکر است که رژیم سعودی از سوی بسیاری از گروه ها و سازمان های حقوق بشری در منطقه و جهان به عدم رعایت حقوق شهروندی و نقض حقوق بشر متهم است.