حجت الاسلام ارباب سلیمانی ، دبیر اجرایی بنیاد بین المللی غدیر در وزارت ارشاد گفت: غدیر یک جریان والگوی تمام عیار برای ما و شماست. غدیر هم راه است و هم راهنما. هم مبدأ است و هم مقصد.

به گزارش پرس شیعه، نوزدهمین اجلاس سراسری مسئولین و دبیران اجرایی بنیاد بین المللی غدیر صبح امروز، پنجشنبه ۱۸ مردادماه در وزارت کشور برگزار شد. محمد نبی حبیبی، قائم مقام بنیاد بین المللی غدیر  گفت: دفاع از جمهوری اسلامی دفاع از غدیر است. شخصی به حضرت امام (ره) ابراز نگرانی درباره انقلاب کرد که امام به ایشان گفتند شما نگران این انقلاب نباشید. بار دیگر امام در جلسه ای خطاب به مقام معظم رهبری گفتند که برای من ثابت شده است که هرگاه خطر تعیین کننده ای برای این انقلاب پیش می آید خداوند دستی را از آستینی بیرون می آورد و خطر را رفع می کند. مقام رهبری نیز در سال ۷۸ بعد از ده سال رهبری فرمودند برای من هم این مسأله ثابت شده است.

وی افزود: همه بسیج شده اند و از تجربه ۴۰ سال شان برای مقابله با انقلاب دارند استفاده می کنند و صحبت اصول گرا و اصلاح طلب نیست بلکه اصل انقلاب است. آن چه نابود شدنی است مخالفین و مخالفت هاست. آقای عسگر اولادی برای من تعریف می کردند که در نزد امام خمینی بودیم و همین جو که انقلاب دارد نابود می شود وجود داشت. امام (ره) گفتند حفظ جمهوری اسلامی با حق تعالی است. من هر روز که از خواب بر می خیزم فهرستی از وظایفم را مشخص می کنم و انجام می دهم. اما اگر خداوند اراده فرمود که انقلاب را حفظ کند از تمام این دشمنی ها حفظ می شود اگر هم اراده نکرد ما نمی توانیم آن را حفظ کنیم. ما باید وسط میدان باشیم و مأیوس نشویم. باید پشت سر رهبری باشیم تا انرژی ایشان هدر نرود.

سید موسی بلادیان دبیر اجرایی بنیاد بین المللی غدیر در خوزستان در ادامه برنامه به سخنرانی پرداخت. وی عنوان کرد: من در استان خوزستان به عنوان یک خدمت گذار فعالیت می کنم. خوزستان حدود ۳۵ درصد عرب و ۲۵ درصد بختیاری دارد. در این استان اکثراً شیعه هستند. اگرچه گاهی عرب ها تحت تأثیر فعالیت های گروه های معاند قرار می گیرند. اما بحمدلله در آن جا علمای بزرگی داریم. مقام معظم رهبری گفتند کشور ما مدیون خوزستان است. چون از همان اول علمای بزرگی از خوزستان داشته ایم. مثلاً سلمان فارسی را گفته می شود خوزستانی بوده اگرچه استان اصفهان نیز به ایشان می بالد. جشن غدیر یکی از جشن های مهم خوزستان است. همه مردم خوزستان در این روز جشن می گیرند. هر سال این جشن ها از سال های قبل پر رونق تر است.

حجت الاسلام ارباب سلیمانی دبیر اجرایی بنیاد بین المللی غدیر در وزارت ارشاد اظهار داشت: عید قربان عید دل کندن از وابستگی ها و عید غدیر عید دل بستن به وارستگی هاست. غدیر یک جریان است و یک الگوی تمام عیار برای ما و شماست. غدیر هم راه است و هم راهنما. هم مبدأ است و هم مقصد. مردمی کردن فرهنگ غدیر مهم است. ضمن این که دستگاه ها و مراکز این حرکت را پشتیبانی می کنند باید صبغه مردمی آن را تقویت کرد.

وی افزود: برای این که بخواهیم غدیر مردمی باشد و باقی بماند باید از شیوه حضرت امام (ره) الگو بگیریم. ایشان در اولین گام مسجد و روحانیت را به صحنه آورد. این شد که مردم اعتماد کردند و پیوند مردم با امام (ره) کلید خورد. پیامبر اکرم (ص) به علی (ع) وصیت کردند که در محل غدیر مسجدی بسازند که بعد از رحلت پیامبر (ص) مسجد غدیر را در این منطقه ساختند. ۱۳ قرن این مسجد پایگاه معرفی حادثه غدیر بود. پیامبر (ص) حادثه غدیر را با مسجد پیوند زد تا فرهنگ غدیر برای کسانی که از آن محل عبور می کردند ترویج شود. بعد از ۱۳ قرن یکی از اولین حرکت های وهابیون تخریب این مسجد بود و تلاش کردند اثری از منطقه غدیر باقی نماند. الان در این منطقه یک اتوبان بزرگ است و اثری از مسجد غدیر وجود ندارد.

ارباب سلیمانی عنوان کرد: ۷۵ هزار مسجد در کشور بهترین پایگاه برای ارتباط با مردم و نهادینه کردن فرهنگ غدیر است. همچنین ظرفیت کانون های فرهنگی هنری و کتابخانه های مساجد ظرفیت مهمی هستند. معرفت افزایی و شبهه زدایی برای ترویج فرهنگی غدیر بسیار حیاتی است. از ظرفیت خبرگزاری شبستان نیز باید استفاده کنیم که اخیراً سرویسی را برای غدیر و مهدویت اختصاص داده اند. ظرفیت های سازمانی و ارتباطی زیادی امروز برای این هدف وجود دارد که باید از آن ها استفاده کنیم.

وی گفت: مطالعات پیرامون غدیر را نیز باید گسترش دهیم. اخیراً از آقای قرائتی می شنیدم که می گفتند با این همه مطالعه درباره غدیر جدیداً نکاتی را خواندم که در این چند ده سال نمی دانستم. پس معلوم می شود که باید مطالعات مان را پیرامون غدیر افزایش دهیم. انقلاب اسلامی الگوبرداری از فرهنگ غدیر است. در نتیجه در برنامه هایمان در دهه امامت و ولایت پیوست انقلاب اسلامی را فراموش نکنیم.

بهروز همتی دبیر اجرایی بنیاد بین المللی غدیر در استان کرمانشاه سپس گفت: ما در ماه اسفند هر سال جلسات کارشناسی تشکیل می دهیم و در ۳ حوزه آموزش، تبلیغ و تحقیق برنامه یک ساله مان را مشخص می کنیم. در بخش آموزش بحث امامت، ولایت و غدیر شناسی را برای آموزش و پرورش و سازمان های مربوطه اجرا می کنیم. به خصوص با سازمان های انتظامی ارتباط تنگاتنگی داریم. در بحث تبلیغ که عمدتاً مناسبتی است از قم حدود ۶ نفر از اساتید توانمند را در استان دعوت می کنیم و در مساجد برنامه داریم. در بحث پژوهش هم همایش های ملی مقاله محور غدیر پژوهی را برگزار می کنیم که امسال هشتمین همایش را در خدمت دوستان خواهیم بود.

حجت الاسلام حسینی قزوینی در ادامه عنوان کرد: باید توجه کنیم که هدف اساسی و نهایی از تشکیل اجتماع بزرگ ۱۲۴ هزار نفری در غدیر چه بود. تعبیری که رسول اکرم (ص) دارند که در حقیقت گلایه ای است که با قلبی خسته و پر از درد می گویند این است که اگر علی (ع) را خلیفه و ولی امرتان قرار دهید، گرچه می دانم نمی کنید، هم هدایت شده است و هم هدایت گر و شما را به صراط مستقیم و مدینه فاضله خواهد رساند. این تعبیر گرچه می دانم نمی کنید نشان گر عمق درد نبی مکرم است.

عضو هیئت امنا بنیاد بین المللی غدیر افزود: خداوند توفیق داد رساله دکتری من در موضوع غدیر بود که سال گذشته با تیراژ بالا چاپ شد. آن چه که باید درباره غدیر گفته شود به صورت خلاصه آورده ایم و سعی کردیم خلاصه تر از کتاب الغدیر باشد. محورهایی که باید در این زمینه مورد توجه قرار دهیم معرفت افزایی و بصیرت افزایی، پاسخ به شبهات، هجوم و حمله و طرح سوال است. آیت الله طبسی اخیراً کتابی با عنوان «نقد ادله خلافت» نوشته اند که برای هجوم در این زمینه بهترین کتاب است. کتاب خوبی است برای هجوم به اندیشه های وهابی و … . شیعه می گوید، می پرسد و پاسخ می دهد. توهین گناه است اما پرسیدن خیر.

عارف رحیمی دبیر اجرایی بنیاد بین المللی غدیر در استان هرمزگان سپس گفت: ۳۵ درصد استان هرمزگان اهل سنت و شافعی مذهب هستند. در این استان چندین همایش با موضوع «ولایت محور اتحاد امت اسلامی» برگزار کرده ایم. توسط برادران اهل سنت اطعام غدیری داریم و برنامه هایی توسط علمای اهل سنت درباره امیرالمومنین در این استان برگزار می شود. امسال نهمین همایش «ولایت محور اتحاد امت اسلامی» را خواهیم داشت. بحث تهیه جهیزی برای ۵۰۰ زوج را امسال داریم. همایش سادات اهل سنت و دوره های آموزشی غدیرشناسی را نیز خواهیم داشت.

در ادامه آمداحی درباره کاروان های شادی غدیر گفت: آن چه که در تهران تدارک دیده ایم برای دهه ولایت و امامت، ۱۱۰ کاروان ۷ نفره است که از ۸ صبح تا ۱۰ شب از میدان امام حسین حرکت می کنند و در ساعت ۱۰ شب در یکی از میدان ها و پارک های بزرگ تهران تجمع خواهند نمود. کار این کاروان روایت گری، مدیحه سرایی، پذیرایی و توزیع هدیه بین کودکان است. از همکاری ارگان ها و نهاد های مختلف نیز برای این حرکت بهره برده ایم.

سپس حجت الاسلام سید حسن مهدیان دبیر اجرایی بنیاد بین المللی غدیر در وزارت صنعت معدن و تجارت به سخنرانی پرداخت. وی گفت: حدیثی را آیت الله عظمی آخوند ملاعلی همدانی نقل می کنند که قابل توجه است. ایشان معاصر آیت الله گلپایگانی و حضرت امام (ره) بودند. آیت الله گلپایگانی مقداری از مکاسب را خدمت آیت الله آخوند ملاعلی همدانی خوانده اند. ایشان می گویند من حدیثی درباره امیرالمومنین دیده ام و سلسله حدیث را نیز به دقت دیده ام. حدیث می گوید که هر چشمی که فضایل امیرالمومنین را ببیند خداوند به آن چشم عنایت خاص دارد. هر زبانی که فضایل ایشان را بگوید و هر دستی که بنویسد و هر قلمی که درباره نشر فضایل علی قدمی بردارد خداوند عنایت خاص می کند.  بعد درباره حادثه معراج می گوید که وقتی پیامبر به نقطه پایانی سفر رسیدند ایستادند تا از خداوند تشکر کنند. در جایی که جبرئیل نمی توانست پیامبر را همراهی کند. آن جا دیدند چهره ای و ردپایی از علی (ع) وجود دارد. کشور ما برای صنعت جهانگردی ظرفیت زیادی دارد اما به خوبی استفاده نمی کنیم.

حجت الاسلام سید ناصرالدین نوری زاده در ادامه به سخنرانی پرداخت. وی عنوان کرد: پیامبر (ص) می فرماید جز خداوند و من، کسی علی (ع) را نشناخت آن گونه که حق شناخت اوست. در شرق و غرب عالم کوشیدند تا نام علی (ع) را مخفی بدارند اما هر چه گذشت این نور پر فروغ تر شد. نمی توان روز را با دست گذاشتن روی چشم انکار کرد. عطری که درب آن باز است هر چه مخفی تر شود فضا را معطر تر خواهد کرد. ان شا الله راهمان راه امیرالمومنین است و امیدواریم بتوانیم بخشی از مظلومیت ایشان را با فعالیت هایمان جبران کنیم. اگر حادثه غدیر مثل عاشورا عنوان و تبلیغ می شد امروز در دنیای اسلام شمشیر به شمشیر نمی خورد و جنگی در نمی گرفت.

دبیر اجرایی بنیاد بین المللی غدیر در استان تهران سپس افزود: برنامه هایی که عرض می کنم مربوط به تمامی استان ها به ویژه استان تهران است. کارگاه های آموزشی ویژه هیئات مذهبی، گفتمان ولایت برای دانش آموزان، سازمان دهی و اعزام مبلغ، حمایت از راه اندازی نمایشگاه کتاب و محصولات فرهنگی در حوزه غدیر و شخصیت امیرالمومنین، مراسم جشن توسط روحانیون مستقر، مسابقات فرهنگی ورزشی و شب شعر و … .

حجت الاسلام ابراهیمی دبیر اجرایی بنیاد بین المللی غدیر در استان مازندران در ادامه گفت: افراد نخبه باید مقتضیات زمان را بررسی کنند و در اختیار بنیاد مرکز قرار دهند تا بنیاد برنامه جامع تری را از آن استخراج کند تا پاسخ گوی نیاز های جامعه باشد. درباره برنامه استان ها به جای کمیت به کیفیت فکر کنیم. ضمانت اجرایی و صرفاً محدود نبودن به دهه ولایت از دیگر نکات برنامه هاست. ما از زمان عقب مانده ایم. همان طور که انقلاب در سطح دنیا پیشتاز است ما هم باید در سطح جهان حرف برای گفتن داشته باشیم. راه اندازی سایتی برای پاسخ گویی به مخاطبین نیز امری ضروری است.

 حجت الاسلام خسروی دبیر اجرایی استان چهارمحال و بختیاری نیز گفت: مبانی اندیشه های مقام معظم رهبری در قم که خواستگاه انقلاب است هنوز به عنوان یک رشته ارائه نشده است. حضرت آقا می فرمایند غدیر باید به صورت تخصصی مطالعه شود. مرکز تخصصی غدیر شامل رشته های مختلف در تهران و قم باید تأسیس شود. اگر خود آیت الله حسینی قزوینی بانی این کار شوند برای ایشان نیز اقدامی ماندگار خواهد شد. رادیو غدیر هم مانند رادیو اربعین اگر راه اندازی شود مناسب است.