اخیرا حبس «نسیمه الساده» و«سمر بدوی» منجر به شعله‌ور شدن آتش بحران دیپلماتیک بزرگی میان سعودی و کانادا شد که همچنان به قوت خود باقی است.

به گزارش پرس شیعه؛ شبکه ماهواره‌ای بی‌بی‌سی عربی در گزارشی به روند بازداشت معترضان و مخالفان رژیم سعودی به ویژه فعالان زن پرداخته است.

در این گزارش آمده است : اخیرا حبس «نسیمه الساده» و«سمر بدوی» منجر به شعله‌ور شدن آتش بحران دیپلماتیک بزرگی میان سعودی و کانادا شد که همچنان به قوت خود باقی است.

شناسنامه ۹ زن معترض و فعال حقوق بشری عربستانی در یک نگاه

سمر بدوی

سمر بدوی، این فعال ۳۳ ساله، با تابعیت آمریکایی در زمینه حقوق بشر فعالیت می‌کند، وی خواستار پایان قیمومیت زنان بر مردان در عربستان شده است،‌وی خواهر «رائف بدوی» وبلاگ‌نویس معروف سعودی است که همچنان در زندان به سر می‌برد و همسر «ولید ابوالخیر» وکیل عربستانی است که وی هم در زندان است.

بازداشت وی در چارچوب طرح حکومت سعودی علیه مخالفان و منتقدان صورت گرفت که رسانه‌های رسمی سعودی از آنها با عنوان «مزدوران سفارتخانه‌ها و ارتباط با طرف‌های خارجی و کمک مالی به طرف‌های دشمن در کشور» یاد می‌کنند و با این برچسب بازداشت آنها را توجیه می‌کنند.

سمر بدوی در سال ۲۰۱۲ جایزه‌ای از پارلمان سوئد دریافت کرد. وی در برنامه رانندگی زنان عربستانی در سال ۲۰۱۱ با راندن خودروی خود در آن سال مشارکت کرد. در مارس ۲۰۱۲ میلادی،‌جایزه‌ای از یک کشور غربی به خاطر فعالیت‌ها و دفاع از حقوق زنان عربستان دریافت کرد.

نسیمه الساده

وی عضو موسس مرکز حقوق بشر عدالت(العداله) است، اما رژیم سعودی مجوز فعالیت در عربستان را برای این مرکز صادر نکرد، با این حال این مرکز در شبکه‌های ارتباط اجتماعی بسیار فعال است و مصاحبه‌های زیادی در جریان بازداشت شهید النمر باقر النمر که مقامات سعودی وی را در سال ۲۰۱۶ اعدام کردند، انجام داد.

وی اخیرا مشارکت فعالی در موضوع دفاع از حقوق زنان عربستان داشته بود و بارها برای بازجویی به سبب فعالیت در زمینه حقوق بشر فراخوانده شده بود. این فعال زن عربستانی در گفت‌وگو با تلویزیون قطر تصریح کرده بود قوانین سعودی سبب ایجاد محدودیت و تنگنا برای زنان عربستان شده و بر خلاف ادعای تدوین کنندگان این قوانین، حامی زنان نیست، این در حالی است که فعالان طرفدار رژیم سعودی، الساده را متهم کرده‌‌اند که مردم عربستان را به تشیع دعوت کرده است، آنها گفته‌‌اند وی از فعالان شیعی دفاع می‌کند.

لجین الهذلول

الهذلول متولد ۱۹۸۹ در آمریکا و فعال در زمینه حقوق بشر و حقوق زنان عربستان است،‌ وی با یک کمدین عرب به نام فهد البتیری ازدواج کرد،به سبب رانندگی و ورود به عربستان از طریق مرزهای مشترک با امارات به همراه میساء‌العمودی خبرنگار سعودی، به مدت ۷۳ روز در سال ۲۰۱۴ بازداشت شد.

در سال ۲۰۱۵، دولت امارات مانع ورودش به این کشور شد، برای دومین بار بدون اینکه اتهامی به وی نسبت داده شود،‌در فرودگاه الدمام در شرق عربستان بازداشت شد.

الهذلول اولین زنی در عربستان بود که برای انتخابات محلی در سال ۲۰۱۵ نامزد شده بود. سازمان عفو بین الملل درباره وی گفته بود : به نظر می‌رسد مقامات سعودی، الهذلول را به سبب فعالیت مسالمت آمیز در زمینه دفاع از حقوق بشر و مطالبه حقوق زنان که به طور مستمر در این پادشاهی نقض می‌شود،‌هدف قرار داده‌اند.

نام وی به عنوان یکی از قوی‌ترین زنان عرب زیر چهل سال در فهرست مجله اریبیان بزنس در سال ۲۰۱۵ درج شده بود.

إیمان النفجان

ایمان در وبلاگ خود با نام وبلاگ زنان عربستان به زبان انگلیسی می‌گوید: من مادر سه فرزند و استادیار دانشگاه ریاض هستم. مجله فارن پولیسی آمریکا نام وی را در فهرست اندیشمندان جهانی در سال ۲۰۱۱ درج کرده بود.

وی در گفت‌وگو با اسکای نیوز در سال ۲۰۱۲ درباره مهمترین چالش‌های پیش روی زنان عربستان گفته بود: سه مسأله و چالش مهم زنان سعودی: آگاهی، حمایت و فرهنگ(فرهنگ‌سازی) است، منظورم آگاهی و اطلاع از ماهیت حقوق اسلامی و مدنی‌اش،‌حمایت در برابر تنگنا و محدودیت و حمایت در برابر خشونت خانوادگی و برطرف شدن موانع ناشی از آداب و رسومی که ربطی به اسلام و روح پاک آن ندارد.

ایمان همچنین مقاله‌های متعددی در روزنامه‌های گاردین انگلیس درباره مسائل زنان و اوضاع داخلی عربستان نوشته بود.

در سپتامبر ۲۰۱۳، ایمان کمپینی را در شبکه ارتباط اجتماعی توئیتر به راه انداخت و طی آن گفت زنان سعودی احساسات خود در زمینه رانندگی را در ۲۶ اکتبر ۲۰۱۳ بیان خواهد کرد، این اظهارنظر وی پس از آن صورت گرفت که تعداد امضا کنندگان کمپین مذکور در عربستان برای اینکه به زنان اجازه رانندگی داده شود،‌به ۱۱ هزار امضا رسیده بود.

عزیزه الیوسف

الیوسف از اولین فعالان زن در عربستان بود که خواستار صدور مجوز رانندگی زنان شد و نیز کمپینی را برای پایان دادن به قانون قیمومیت و سلطه مردان بر زنان در عربستان به راه انداخت و در این زمینه طومار اعتراضی با بیش از ۱۴۷۰۰ امضا به سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی ارائه کرد.

وی استاد بازنشسته دانشگاه و کارشناس در ساماندهی اطلاعات در دانشگاه ملک سعود است، الیوسف توانست در دهه هشتاد قرن گذشته در خارج از عربستان تدریس کند و در سال ۲۰۱۳ به سبب رانندگی، از سوی پلیس سعودی بازداشت شد و پلیس هم در آن زمان تنها زمانی حاضر به آزادی وی شد که سرپرستش وی را تحویل بگیرد.

الیوسف چندین ابتکارعمل در زمینه دفاع از حقوق بشر عربستان ارائه کرده که آخرین آن، کمپین من سرپرست خودم هستم،‌وی خواستار لغو قیمومیت مردان بر زنان در عربستان شد.وی معتقد است قوانینی برای سرپرستی وجود ندارد.

عائشه المانع

عائشه المانع در سال ۱۹۴۸ در عربستان به دنیا آمد و به همراه خانواده‌اش چند سالی را در مصر و لبنان زندگی کرد، در دانشگاه آمریکایی بیروت تحصیل کرد، مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه اوریگون آمریکا در سال ۱۹۷۱ کسب کرد،‌همچنین مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه آریزونا و دکترای خود را دانشگاه کلرادو در سال ۱۹۸۱ کسب کرد.

هناء‌ الظفیری از فعالان زن عربستانی در یک توئیتی درباره وی گفته است: پدرش منزلش را اهدا کرد تابه یک مدرسه برای زنان تبدیل شود، باب آموزش به زنان را زمانی که ممنوع بود، باز کرد، ولی اولین مدیر مدرسه در سال ۱۴ سالگی بود.

المانع اولین زن عربستانی بود که به عنوان یک مدیر در وزارت کار و امور اجتماعی در منطقه شرقیه عربستان فعالیت می‌کرد،‌اولین زنی بود که در راه اندازی سه کمپین با درخواست برای آزاد شدن رانندگی زنان در سال‌های ۱۹۹۰، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ مشارکت داشت.

وی همچنین شرکت توسعه موسوم به الخلیج را در سال ۱۹۸۵ با هدف فراهم کردن آموزش فنی حرفه‌ای و رایانه‌ را برای دختران تاسیس کرد،‌ اولین زن بود در راستای حمایت از حقوق زنان عربستان و درخواست برای مشارکت آنها در انتخابات شوراهای اتاق‌های تجاری در سال ۲۰۱۴ فعالیت کرد.

مدیحه العجروش

العجروش متخصص در زمینه روانشناسی است که در این زمینه به قربانیان خشونت و نیز کودکان آوارگان در اردوگاه‌های لبنان و اردن کمک کرده است، وی فعال حقوق بشری است که از حقوق زنان در عربستان دفاع می‌کند، وی همچنین یک عکاس حرفه‌ای است که نمایشگاه‌های عکس متعددی را برپا کرده است.

وی قبلا در حالی که با یک گوینده فرانسوی در سال ۲۰۱۱ در خیابان‌های ریاض در حال رانندگی بود، بازداشت شد و تنها زمانی که تعهد به عدم تکرار این عمل داد،‌آزاد شد.

العجروش به سایت الامل گفته بود زنان در عربستان از قدرت و توانمندی بالایی برخوردار هستند که به سبب فضای سرکوب که در آن زندگی می‌کنند، به وجود آمده است به همین سبب بر پیشرفت خود تکیه کرده‌اند در نتیجه میهن به آنها نیاز دارد، تمدن میهن بدون زنان شکوفا نخواهد شد و اقتصادش بدون نقش زنان توسعه نخواهد یافت به همین سبب زنان در عربستان باید مانند مردان در زمینه تعاملات مدنی و قوانین برابر باشند.

هتون الفاسی

الفاسی در جریان تلاش برای همراه کردن خبرنگاران در خودروی خود برای جشن گرفتن بازداشت شد، هدف وی از جشن، اجازه دادن حکومت سعودی به رانندگی زنان بود،‌الفاسی نشان شایستگی ملی را در سال ۲۰۱۲ از رییس جمهوری فرانسه دریافت کرده بود.

وی استاد تاریخ زنان در دانشگاه قطر و نویسنده ستون روزنامه الریاض بود، لیسانس تاریخ خود را از دانشگاه ملک سعود با درجه عالی و فوق لیسانس خود را از همان دانشگاه در سال ۱۹۹۲ کسب کرد، مدرک دکترای خود را هم در بخش مطالعات خاورمیانه در دانشگاه منچستر انگلیس دریافت کرد.

وی یک فعال زن عربستانی است که خواستار اجازه دادن به زنان برای مشارکت در انتخابات شهرداری‌ها در سال ۲۰۰۵ و ۲۰۱۵ شده بود و نیز با قدرت از کمپین اجازه دادن به زنان برای رانندگی حمایت کرده بود.

وی کتاب‌ها و مطالعات زیادی به زبان‌های عربی و انگلیسی دارد از جمله می‌توان به زنان در شرق جزیره العرب اشاره کرد.

حصه آل الشیخ

وی نویسنده و فعال در زمینه حقوق زنان است،‌آل الشیخ در چارچوب تحرکات حکومت سعودی علیه فعالان و مدافعان حقوق بشر با اتهام ساختگی «مزدوری برای سفارتخانه‌ها» بازداشت شد.

وی در سال ۲۰۱۵ به سبب نوشتن مقاله‌ای در روزنامه الریاض که در حمایت از حقوق زنان نوشت،‌ هدف هجمه شیوخ وهابی قرار گرفت به طوری که این روزنامه مجبور شد مقاله وی را حذف کند و به دستور محمد بن نایف وزیر کشور وقت مورد بازجویی قرار گرفت.

منبع: تسنیم