در پی دیدار حجت الاسلام مختاری،رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با رحماواتی سوکارنو فرزند پدر انقلاب استقلال اندونزی بنا شد سمینار اسلام رحمه للعالمین از دیدگاه سوکارنو وامام خمینی(ره) برگزار شود.

به گزارش پرس شیعه، رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی و هئیت همراه که به اندونزی سفر کرده اند، دیدارها و رایزنی های مهمی با مسئولان دانشگاهی فرهنگی و دینی این کشور داشتند.یکی از این دیدارها، دیدار و گفتگو با خانم  رحماواتی سوکارنو فرزند پدر انقلاب استقلال اندونزی «مرحوم سوکارنو» بود که گفتگو های مهمی در خصوص موضوعات مختلف انجام شد.

در این دیدار طرفین درخصوص برگزاری سمینار بین المللی اسلام رحمه للعالمین از دیدگاه مرحوم سوکارنو و حضرت امام خمینی(ره) به توافق رسیدند.

همچنین مختاری به معرفی دانشگاه مذاهب اسلامی به دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی، اهداف و رسالت های آن، رشته های تحصیلی و حضور دانشجویان از ملیت های مختلف، تدریس و تحصیل فقه تمامی مذاهب اسلامی با حضور استادان آن مذهب و… پرداخت و آمادگی دانشگاه مذاهب اسلامی را برای هرنوع همکاری در عرصه های مختلف اعلام کرد.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی همچنین با بیان اینکه اصل وحدت همواره مورد تاکید حضرت امام خمینی ره ومقام معظم رهبری و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بوده وهست، گفت: در قانون اساسی اندونزی نیز بر اصل وحدت تاکید شده و این نقطه بسیار مهمی در همکاریها می تواند باشد و دانشگاه مذاهب اسلامی نیز با نگاه استراتژیک به وحدت بین مسلمانان شکل گرفته و تلاش می کنیم وحدت را محقق کنیم و بتوانیم در این زمینه گام های اساسی برداریم.

خانم سوکارنو نیز با ابراز خرسندی از حضور ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی و هیئت همراه در اندونزی و انجام این دیدار، گفت: وحدت و تقریب در زمان حاضر امر بسیار مهمی است که دانشگاه مذاهب اسلامی نیز در این راستا فعالیت می کند.

وی افزود:مرحوم سوکارنو نیز با تفکرات لیبرالیستی و نئولیبرالیستی مقابله می کرد و همواره معتقد به وحدت بود و اصلی را به نام وحدت در قانون اساسی اندونزی قرار داد.ما موافق تبلیغات سوء دشمنان نیستیم که می گویند اسلام دین خشونت است چرا که اسلام دین رحمت و مهربانی است و وحدت برای تحقق ایده ها و اهداف ما لازم و ضروری است.

وی ادامه داد: مرحوم سوکارنو معتقد بود مسلمانان نیاز به پیشرفت دارند درحالیکه برخی ها فکر می کردند پیشرفت با رادیکالیسم و تفکرات افراطی یکی است اما ما معتقدیم، می شود بدون تفکرات افراطی پیشرفت کرد.

رئیس موسسه سوکارنو همچنین با تمجید از اهداف و رسالت های دانشگاه مذاهب اسلامی که در زمینه وحدت و تقریب فعالیت می کند، آمادگی خود را برای همکاریهای مشترک اعلام کرد.