بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی از دعوت عبد الفتاح سیسی، نخست وزیر مصر به تلاش برای پیشبرد روند صلح بین فلسطین و این رژیم استقبال کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از سایت روسیا الیوم، نتانیاهو امروز (چهارشنبه) با انتشار بیانیه ای بر آمادگی این رژیم برای همکاری با مصر و یا هر کشور عربی دیگر برای پیشبرد به اصطلاح روند صلح، تأکید کرد.
وی در این بیانیه با قدردانی از این تلاشهای رئیس جمهور مصر، بر علاقه وافر خود به نوع زمامداری وی به خصوص در این مورد خاص تأکید کرد.
در این بین مقامات تشکیلات خودگردان فلسطین هم از این دعوت سیسی استقبال کردند.
همزمان روزنامه “جروزالم پست”، چاپ رژیم صهیونیستی به نقل از منابعی در دو حزب لیکود و کار نوشت که سیسی از طرح تشکیل دولت وحدت ملی در “اسرائیل” با مشارکت این دو حزب حمایت می کند.
برخی منابع مطلع نیز به کانال ۱۰ تلویزیون رژیم اسرائیل گفتند که در صورت تشکیل کابینه وحدت ملی در این رژیم، نتانیاهو همراه با ایزاک هرتزوگ، رهبر حزب کار در این رژیم، به منظور آغاز طرح صلح جدیدی به سرپرستی سیسی راهی مصر خواهند شد.
این روزنامه به نقل از هرتزوگ نوشت: “اظهارات سیسی حکایت از احتمال شروع یک فرایند دراماتیک دارد کما این که بیانگر اراده جهان عرب میانه روست.”
وی افزود: “خیلی مهم است که حرف رئیس جمهور مصر را بشنویم و این فرصت را به خوبی و با جدیت بررسی کنیم.”
گفتنی است عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر دیروز سه شنبه تقویت روابط مصر و “اسرائیل” را منوط به حل مسئله فلسطین دانسته بود.
وی همچنین بر آمادگی کشورش برای مشارکت در یافتن راه حلی برای این درگیری (بین رژیم صهیونیستی و فلسطین) تأکید کرده بود.
خبرگزاری “رویترز” نیز به نقل از سیسی نوشت: برخی ممکن است بگویند صلح با “اسرائیل” نمی تواند باعث ثبات شود اما به نظر من اگر بتوانیم مسئله را با برادران فلسطینی مان حل کنیم و آنها را به تأسیس حکومت و اجرای طرح دو دولت (در فلسطین) امیدوار کنیم، صلح پایدارتری برقرار خواهد شد.
سیسی گفت: طرحهای عربی و فرانسه و تلاشهای امریکا و کمیته چهارجانبه هر یک تلاشی مورد توجه برای حل مسئله فلسطین هستند و مصر هم آماده است تا تمام توان خود را برای حل این مسئله به کار گیرد. …اگر بتوانیم با کمک هم این مسائل را حل کرده و به فلسطینیها، امید و به “اسرائیلیها”، امنیت بدهیم صفحه جدیدی در اجرای معاهده صلح بین مصر و “اسرائیل” باز خواهیم کرد.