ایتالیا اعلام کرد که برای تمدید توافق در زمینه انرژی با لیبی که به دوره معمر قذافی رهبر سابق این کشور باز می‌گردد، تلاش می‌کند.

به گزارش پرس شیعه؛ وزارت خارجه ایتالیا اعلام کرد که مقامات رم و لیبی روز سه شنبه توافق امضا شده در سال ۲۰۰۸ را بررسی کردند که بر اساس آن ایتالیا متعهد شده بود میلیاردها دلار در ازای قراردادهای انرژی و کنترل مهاجرت غیرقانونی از شمال آفریقا در لیبی سرمایه گذاری کند. این توافق توسط “سیلویو برلوسکونی” نخست وزیر وقت ایتالیا و قذافی امضا شده بود.
ناامنی در لیبی باعث پدیدار شدن بدترین بحران مهاجرت در اروپا از هنگام جنگ جهانی دوم شد چه اینکه قاچاقچیان انسان از هرج و مرج برای قاچاق مهاجرین فراری از جنگ و فقر با استفاده از قایق های فرسوده استفاده کردند.
موضوع “توافق دوستی” سال ۲۰۰۸ در جریان دیدار روز سه شنبه “محمد سیاله” وزیر امور خارجه دولت وفاق ملی جدید لیبی که مورد حمایت سازمان ملل متحد است با “پائولو جنتیلونی” همتای ایتالیایی اش در “رم” بررسی شد.
وزارت امور خارجه ایتالیا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد، دو وزیر امکان احیای مندرجات توافق دوستی امضا شده در سال ۲۰۰۸ در نزدیک ترین زمان را بررسی کردند.
برلوسکونی و قذافی توافق ۲۰۰۸ را به عنوان جبران زیان های وارده به لیبی در زمان استعمار توسط ایتالیا در سال های ۱۹۱۱ تا ۱۹۴۳ مطرح کرده بودند.
ایتالیا در آن توافق طرحی برای سرمایه گذاری سالانه ۲۰۰ میلیون دلار برای احداث جاده و پاکسازی میادین مین در لیبی در مدت ۲۵ سال با هزینه کلی بالغ بر ۵ میلیارد دلار ارائه داده بود.