سازمان بین المللی دیده بان حقوق بشر (هیومن رایتس واچ) اعلام کرد عربستان با محاکمه فرمایشی ۳۲ نفر به اتهام آنچه که جاسوسی برای ایران خوانده است، روند قانونی محاکمه صحیح متهمان را نقض کرده است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از سایت المنار، دستگاه قضایی عربستان در طول سه سال بازداشت و بازجویی از متهمان، و دو ماه اول احضار و تحقیق، به آنها اجازه ملاقات با وکیل نداده و از ارائه اسناد و مدارک لازم برای آماده کردن دفاعیه به آنها، امتناع کرده است.
سازمان دیده بان حقوق بشر با انتشار خبری در سایت خود، فاش کرد که دادستانی عربستان می کوشد برای ۲۵ نفر از این ۳۲ نفر حکم اعدام صادر کند.
این سازمان با اشاره به اتهام های وارد شده به این افراد، یعنی جاسوسی برای ایران، گفت: فهرست اتهامهایی که به دست این سازمان رسیده مشتمل بر چند ادعای واهی است که اساسا جرم محسوب نمی شوند.
این سازمان بین المللی خاطرنشان کرد که اتهام ها عبارتند از “حمایت از تظاهرات مردمی”، “تخریب وجهه عربستان” و “تلاش برای ترویج تشیع” که محاکمه افرادی که مرتکب این به اصطلاح جرایم شده اند در فوریه امسال در دادگاه کیفری ریاض آغاز شده است.
ساره لیا ویتسن، مدیر بخش خاورمیانه این سازمان گفت: این محاکمه ها لکه ننگ دیگری بر پیشانی دستگاه قضایی ظالم عربستان است. چرا که محاکمه افراد نباید به طور فرمایشی و با احکام از قبل صادر شده، صورت گیرد.
همانطور که در کیفرخواست آمده است ۳۰ نفر از این متهمین شهروند عربستان و یک نفر شهروند افغانستان و یک نفر نیز شهروند ایران است.
سازمان بین المللی دیده بان حقوق بشر در سایت خود آورده است: تمام متهمان سعودی این پرونده، به جز یک نفر شیعه هستند.
گفتنی است عربستان در ۱۶ مارس ۲۰۱۳، ۱۷ نفر و اندکی بعد در همان سال ۱۴ نفر را با این اتهامات بازداشت کرده است. در سال ۲۰۱۴ نیز یک نفر دیگر را هم دستگیر کرد.
یک وکیل مدافع عربستانی به نام طه الحجی که تا ماه مارس دفاع از این افراد را بر عهده داشت، گفت متهمین از زمان بازداشت در حبس احتیاطی هستند و دستگاه قضایی عربستان طی سه ماه آنها را به کلی از دنیای خارج جدا کرده و اجازه مکالمه تلفنی و ملاقات با خانواده را به آنها نمی داد.