نماینده سابق ایران درسازمان ملل متحد گفت کشورهایی که تلاش کردند قطعنامه ضد ایرانی در سازمان ملل صادر شود، متهم به همکاری با گروههای افراطی و تروریستی مانند داعش هستند.

به گزارش پرس شیعه،به نقل ازالعالم محمد خزائی معاون وزیر اقتصاد و دارائی و رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی یکشنبه شب در گفت و گو با برنامه ” من طهران” شبکه العالم درباره فشار برخی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد برای صادرشدن قطعنامه ضد ایرانی با ادعای حمایت از حقوق بشر یا در بخش نظامی یاداور شد: کشورهائی که تلاش می کنند قطعنامه ای ضد ایرانی به ادعای حمایت از حقوق بشر یا امور دیگر صادر کنند ، متهم به همکاری با برخی از گروه های افراطی و تروریستی همچون داعش هستند و خودشان نیز سرانجام گرفتار این گروه ها شده اند.

وی افزود: جهان وارد مرحله جدیدی شده است خصوصاً در زمینه حل مساله هسته ای و دیدگاه هائی که برخی کشورها در این زمینه اتخاذ کرده اند. مقام های آمریکائی ، کشورهای اروپائی و دیگران فهمیده اند که حل بسیاری از اختلافات منطقه بدون کمک های جمهوری اسلامی ایران امکان ندارد و ثابت شده است که پیشنهادهای ایران برای حل بحران ها و اختلافات درست بود.

وی گفت: برخی از اعضای شورای امنیت بارها اعلام کرده اند که تعامل و همکاری با ایران به نفع صلح و ثبات منطقه و جهان خواهد بود زیرا ایران از قدرت و جایگاه خاصی برخوردار است.

وی با اشاره به استقبال از پیشنهاد رئیس جمهوری ایران درباره مبارزه با خشونت و افراطی درسازمان ملل یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که گروه های تکفیری و افراطی خطری جدی برای منطقه هستند و ایران می تواند نقش مهمی در جلوگیری از گسترش دامنه فعالیت این گروه های خطرناک ایفاء کند و همگان به درستی دیدگاه ایران درباره مبارزه با چنین گروه هائی اذعان دارند.

آمادگی ایران برای کمک به برقراری صلح و امنیت در منطقه

معاون وزیراقتصاد و دارائی خاطرنشان کرد: همکاری با کشورهای منطقه و کشورهای اسلامی یکی از اولویت های جمهوری اسلامی ایران است و ایران تلاش می کند که با روش دیپلماسی و مذاکره تنش ها و اختلافات خود با یک یا دو کشور منطقه را حل و فصل کند.

خزائی افزود: برخورداری منطقه از رشد ، توسعه ، صلح و امنیت مستلزم همکاری سیاسی و اقتصادی کشورهای عربی و اسلامی و کشورهای منطقه و همسایه است.
وی خاطرنشان کرد: ایران برای همکاری همه جانبه برای بهبود اوضاع منطقه آماده است زیرا اعتقاد دارد سرنوشت کشورهای منطقه به گونه ای به همدیگر گره خورده است و نباید نادیده گرفته شود.

توافق هسته ای و چشم انداز اقتصاد ایران

رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران گفت توافق هسته ای میان ایران و ۵+۱ موفقیتی چشمگیر برای دستگاه دیپلماسی ایران به شمار می رود و پس از لغو تحریم های اقتصادی علیه ایران، افق های جدید درزمینه های اقتصادی میان ایران و کشورهای جهان گشوده شده است.

خزائی افزود ” ایران در مذاکرات هسته ای با گروه ۵+۱ ثابت کرد که این کشور هیچ خطر هسته ای برای منطقه و جهان ندارد و فعالیت های هسته ای ایران صرفاً فعالیت هایی مسالمت آمیز در مسیر تحقق منافع کشور در زمینه های پزشکی ، تامین نیروی برق و علوم و غیره است”.

مدیریت موفق اقتصاد علیرغم تحریم های طولانی مدت

وی خاطرنشان کرد جمهوری اسلامی ایران با وجود متحمل شدن فشارهای مستمر توانست اقتصاد کشور را با موفقیت اداره کند، موفق شد که سوء تفاهم ها و تردیدهای متعدد درباره برنامه هسته ای ایران را از بین ببرد و تحریم های اعمال شده از سوی شورای امنیت و نیز تحریم های یکجانبه برخی کشورها علیه ایران را لغو کند.
وی تاکید کرد : ایران همچنین توانست حق خود را در غنی سازی اورانیوم و برخورداری از انرژی هسته ای تثبیت کند تا بدین ترتیب دوره طولانی و سخت تحریم ها پایان یابد.

معاون وزیر اقتصاد و دارائی گفت افق جدیدی که درزمینه های اقتصادی میان ایران و جهان درحال گشوده شدن است، دو ویژگی بارز دارد : یکی این که ما علی رغم کاهش قیمت نفت توانسته ایم که منابع مالی لازم را برای اجرای طرح ها از جمله طرح های زیرساختی تامین کنیم و روابط خود را با مراکز و موسسات مالی و بانک های جهانی و کشورهای خارجی توسعه دهیم تا جائیکه مذاکرات در این بخش بسیار مفید و خوب بوده است.

وی افزود: ویژگی دوم این است که نگاه ما به روابط اقتصادی جهانی، صرفاً به تامین نیازهای ایران محدود نمی شود ؛ بلکه ایران در دیپلماسی اقتصادی به موضوع مهم روابط و ارتباطات و اشتراکات با کشورهای دیگر توجه دارد، از این رو ، طبق مذاکراتی که در جریان سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و اعضای دولت او به اروپا انجام شد، و نیز با توجه به سفرهای مسئولان خارجی و اعتراف تدریجی غربی ها به توانایی های عظیم ایران ، من شخصاً بعید نمی دانم که ایران روزی به یکی از کشورهای اقتصادی بزرگ در منطقه و جهان تبدیل شود و از جایگاه اقتصادی برجسته در سطح جهان برخوردار گردد.

تحقق رشد اقتصادی و جذب سرمایه گذاری خارجی

معاون وزیر اقتصاد دارائی درباره شرایط ایران بعد از لغو تحریم ها و فرصت های جدید پیش روی اقتصاد ایران تأکید کرد که حجم سرمایه گذاریها در طرح های مختلف کشور افزایش خواهد یافت، روند صادرات و تولید در کشور رشد می یابد و در نهایت به افزایش درآمد منجر خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد، طبق دیدگاهها و محاسبات مؤسسات اقتصادی بین المللی مثل بانک جهانی و صندوق بین المللی پول، ایران می تواند در مرحله پس از اجرای توافق هسته ای، به رشد اقتصادی ۶ درصدی برسد. کما اینکه دولت فعلی در دو یا سه سال گذشته به رشد اقتصادی بالایی برابر با ۳ درصد دست یافته و این نشان می دهد که کشور به دلیل برخورداری از توانمندیهای اقتصادی و ساختاری، به تحقق رشد اقتصادی مورد نظر یعنی هشت درصد ظرف دو سال آینده نزدیک شده است.

خزائی افزود: جمهوری اسلامی ایران می کوشد براساس برنامه ششم توسعه در بودجه سال جاری، بین ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار جذب سرمایه خارجی لحاظ و این امر را محقق کند. و طبق توافقنامه های امضا شده، حجم سرمایه گذاریها بدون احتساب بخش نفت و گاز و به طور کلی انرژی، ظرف کمتر از دو هفته از اجرای برجام، به حدود ۷ میلیارد دلار می رسد.