سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان در مورد قرار گرفتن مناطق مسلمان نشین جامو و کشمیر در نقشه جدید هند ابراز نگرانی کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ «نفیس ذکریا» سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان در واکنش به لایحه مقررات اطلاعات مکانی (Geospatial Information Regulation Bill) در پارلمان هند که مناطق جامو و کشمیر را جزئی از خاک خود محسوب کرده، ابراز نگرانی کرد.

وی اظهار داشت که دولت هند پس از تصویب این لایحه، افراد و سازمان‌های مخالف تسلط هند بر منطقه «جامو و کشمیر» را هدف قرار خواهد داد.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان، دولت هند در این لایحه پیشنهاد کرده است که جامو و کشمیر بر خلاف قراردادهای سازمان ملل، جزئی از مناطق هند نشان داده شود.

ذکریا تاکید کرد: سازمان ملل باید از اقدامات ناقض قوانین بین‌المللی توسط دولت هند، جلوگیری کند.

وی گفت که به جامعه جهانی و سازمان ملل یادآوری می‌کند که تعهد خود با مردم کشمیر در مورد حق سرنوشت آزادانه و بی‌طرف آنها را اجرایی کند.

دولت دهلی‌نو بر اساس این قانون جدید، فرد، نهاد یا سازمانی که منطقه کشمیر را جدا از نقشه جدید هند نشان دهد به ۷ سال زندان و میلیون‌ها دلار جریمه محکوم خواهد کرد.

به گفته مقامات اسلام‌آباد، بحران کشمیر عامل اصلی تنش‌های دهلی‌نو – اسلام‌آباد است که باید از طریق مذاکراه حل شود اما، دهلی‌نو همواره عدم طرح مسئله کشمیر را به مذاکرات با پاکستان مشروط می‌کند.