جانشین فرمانده سپاه با بیان اینکه سپاه به کابوس صهیونیست ها تبدیل شده است، گفت: سپاه، رژیم صهیونیستی را به رژیمی میان مرگ و زندگی تبدیل کرده و اجازه بلعیده شدن نظام سوریه را نمی‌دهد.

به گزارش پرس شیعه، به نقل از صدا و سیما، سردار سرتیپ پاسدار حسین سلامی شنبه شب در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما اظهارداشت: پیروزی های اخیر در سوریه معادلات میدانی و استراتژیک در منطقه را تحت تأثیر قرار داد.

وی افزود: امروز ملت و نظام ایران به عنوان یک قدرت محوری در معادلات پیچیده منطقه ای با دامنه جهانی حضور دارد و هیچ میز مذاکره ای نیست که ایران به عنوان قدرت محوری در آن حاضر نباشد.

سردار سلامی گفت: ایران نه تنها تمرکز استراتژیک دشمنان بر محیط پیرامونی خود را از بین برده، استراتژی های آنان در منطقه را هم مختل کرده است.

وی در پاسخ به سؤالی درباره احتمال حضور نیروی زمینی عربستان در سوریه ادامه داد: برآوردهای واقعی از قدرت نظامی عربستان از افکار عمومی جهان پنهان نیست.

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: عربستان در یک جنگ نابرابر با همراهی یک ائتلاف در حالی که تمام شاخص های ظاهری غلبه بر رقیب را در اختیار دارد در برابر مردم یمن، ناکام بزرگ است.

سردار سلامی تصریح کرد: وقتی عربستان برای نبرد زمینی با یمنی ها نیروهایی را از اقصا نقاط جهان اجیر و یک جنگ اجاره ای زمینی را دنبال می کند و وقتی رژیم ال سعود امنیت داخلی عربستان را با ماموریت چند تیپ از یک کشور دیگر منطقه انجام می دهد آیا ظرفیتی از نظر قدرت زمینی برای این رژیم باقی می ماند که در یک صحنه وسیع پر مخاطره و سهمگین مانند سوریه بخواهد نیرو اعزام کند؟

وی افزود: این مسئله بیش از آنکه یک واقعیت میدانی وخارجی باشد، یک لطیفه سیاسی است.

جانشین فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: سعودی ها باید پاسخ دهند که برای مقابله با چه جریانی می خواهند به سوریه نیرو اعزام کنند؟ آیا نیروهای آنان قادرند با نیروهای تکفیری بجنگند؟

سردار سلامی اعلام این خبر را در راستای عملیات روانی با اهداف مشخص و ازجمله اوهام و آرزوهای سعودی ها دانست و ادامه داد: سعودی ها می خواهند با این خبرها از نظر ظاهری خود را به عنوان یک عامل مبارزه با تروریسم نشان دهند و فشارهایی را که بر آنان به خاطر جنگ یمن پیش آمده کم کنند و خود را قدرتی در جهان عرب به نمایش بگذارند اما واقعیت با آنچه آنان در ذهن دارند ۱۸۰ درجه متفاوت است.

گروههای تکفیری محصول سیاست های عربستان، آمریکا، انگلیس، فرانسه و متحدان منطقه ای است

جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه احتمال حضور نیروی زمینی عربستان در سوریه در تناقض با سرشت سیاسی عربستان است، گفت: بیشتر نیروهای تروریستی که با اسامی مختلف در سوریه در حال نبرد هستند از سوی سعودی ها حمایت مالی، تسلیحاتی، معنوی، سیاسی، ایدئولوژیک و اعتقادی می شوند و با برنامه‌ریزی آنان به سوریه گسیل شده اند.

وی افزود: این گروه های تکفیری محصول سیاست های عربستان، آمریکا، انگلیس، فرانسه و متحدان منطقه ای آنهاست.

سردار سلامی با بیان اینکه سعودی ها عامل درگیری های داخلی و خونین، کشتارهای وحشیانه در عراق، یمن و سوریه هستند، این سؤال را مطرح کرد که سعودی ها با اعزام چند گردان به سوریه به شکل سمبلیک چه اقدامی می خواهند انجام دهند؟

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: ممکن است سعودی ها شماری از نیروهایشان را در منطقه ای به شکل سمبلیک مستقر کنند اما هرگز تعیین کننده معادلات میدانی نخواهند بود.

سردار سلامی با بیان اینکه سعودی ها در جهت سیاست های صهیونیست ها، تجزیه عراق را دنبال می کنند، افزود: عربستان ممکن است در به آشوب کشاندن کشورهای اسلامی اندکی موفق باشد؛ اما از نظر نظامی فاقد امکانات لازم برای تأثیرگذاری منطقه ای است.

جانشین فرمانده کل سپاه با اشاره به پیروزی های اخیر ارتش سوریه و نیروهای مقاومت در شمال حلب، این پیروزی ها را اتفاقی مهم، رویدادی شگفت انگیز، تعیین کننده و سرنوشت ساز دانست و گفت: عملیات نصر که از اوایل محرم آغاز شد، روند تحولات میدانی را به سمت نظام سوریه تغییر داد.

وی تصریح کرد: پیروزی های اخیر از نظر عملیاتی و راهبردی، پدیده ای بسیار تأثیرگذار است که نه تنها معادلات میدانی را تسهیل می کند بلکه این امکان را فراهم می کند تا دامنه عملیات گسترش پیدا کند و معادلات سیاسی را هم به نفع نظام سوریه تغییر دهد.

آزادی نبل و الزهرا، کمر تکفیری ها را شکست

سردار سلامی با اشاره به شکسته شدن محاصره چهار ساله نبل و الزهرا در عملیات اخیر، گفت: این پیروزی ها کمر تکفیری ها را در شمال حلب شکست، نظام کنترل فرماندهی تکفیری ها را نابود کرد و با کشته شدن بخش عمده ای از فرماندهان رده ۱ تا ۳ آنان، سیستم فرماندهی تروریست ها را در شمال سوریه فروپاشید.

وی افزود: این پیروزی ها طرح ایجاد منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه را از بین برد و تجزیه سوریه از حلب تا شمال این کشور منتفی شد.

جانشین فرمانده کل سپاه با اشاره به اینکه موقعیت زمانی عملیات اخیر از نظر سیاسی در بهترین زمان ممکن بود، گفت: در حالی که معارضان سوری در مذاکرات ژنو ۳ در حال تعیین شرط بودند با پیروزی های اخیر، موقعیت سیاسی خود را تنزل یافته دیدند و مذاکرات را ترک کردند.

سردار سلامی تصریح کرد: از چند ماه گذشته تا کنون حملات در سوریه از سوی ارتش این کشور و هم پیمانان آن است و تروریست ها در موضع انفعال هستند و این مسئله باعث آشفتگی سیاست های حامیان تروریست ها از آنها شده است.

وی گفت: عربستان در این ماجرا و پیروزی های اخیر در سوریه، شکست خورده و بازنده اصلی است و امیدهایش در حال از دست رفتن است.

سردار سلامی در پاسخ به سؤالی درباره علت حضور روسیه در نبرد مستقیم با تروریست ها در سوریه افزود: روسیه منافع راهبردی دارد و در حال تنظیم موازنه قدرتش با آمریکاست و اینکه گفته شود ایران روسیه را وادار کرده است تا در سوریه حضور داشته باشد دقیق نیست.

جانشین فرمانده کل سپاه اظهار داشت: روس ها بر اساس چشم انداز تحولات میدانی و سیاسی در سوریه و مخاطرات پیش رو برای آینده شان و نیز برای یافتن بدیلی به جای اوکراین برای مقابله با غرب، تصمیم گرفتند تا در سوریه حضور جدی تری داشته باشند.

وی افزود: حضور روس ها در نبرد سوریه فشارهای میدانی بر ارتش سوریه و فشارهای سیاسی بر نظام این کشور را کاهش داد.

سردار سلامی تصریح کرد: روسیه مسلم است تا سیاست های میدانی و استراتژی های خود را در سوریه بر اساس منافع ملی و راهبردی اش ادامه دهد.

وی افزود: روس ها از هوا و ارتش سوریه و هم پیمانانش از زمین عملیات می کنند و صحنه عملیات مشترک را به اجرا می گذارند.

جانشین فرمانده کل سپاه تصریح کرد: بر اساس اعلام مسئولان روسیه و قرائن موجود، سیاست روس ها در قبال سوریه دامنه دار، مستمر و بدون تغییر خواهد بود.

سردار سلامی با بیان اینکه سیاست های جمهوری اسلامی ایران هم نسبت به گذشته تغییر نخواهد کرد، افزود: نظام سوریه نقطه برخورد و تلاقی راهبردها و سیاست های برون و درون منطقه ای است که می خواهد زنجیره مقاومت اسلامی را در منطقه از هم بگسلد، کشورهای صاحب قدرت را تجزیه کند تا معماهای امنیتی رژیم صهیونیستی حل شود و احساس عطش قدرت یابی برخی کشورها سیراب شود.

وی گفت: توطئه ویرانگر در جهان اسلام در حال اجراست که اگر در صدد خنثی سازی آن نباشیم به طور پلکانی اتفاق خواهد افتاد.

جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه اگر صهیونیست ها، سعودی ها و آمریکایی ها در این نبرد بتوانند پیروز شوند، افزود: پس از سوریه به سراغ لبنان و سپس، عراق خواهند رفت و بعد از آنها به ایران خواهند آمد.

سردار سلامی گفت: نیات دشمنان را کامل و دقیق درک کرده ایم و حرکات آنان را تشخیص داده ایم و هرگز به انتظار حوادث نمی نشینیم و تلاش می کنیم تا رفتارهای آنان را در نقاط آغاز متوقف و نابود کنیم.

وی خاطرنشان کرد: با دولت های عراق، سوریه، یمن و افغانستان به اهداف، آرمان ها و فصل مشترک رسیده ایم و در امتداد آنها حرکت می کنیم.

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: منطق ما برای حمایت از سوریه، دقیق، راهبردی و بر اساس اشتراک منافع است و حمایت های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، معنوی و نظامی مان از سوریه ادامه پیدا خواهد کرد.

سردار سلامی افزود: حقیقت این است که مواضع ما در سوریه و عراق صرفاً ایرانی نیست و در کنار آن امنیت ملی، منافع راهبردی و ارتقای تراز جمهوری اسلامی ایران به یک قدرت بزرگ منطقه ای وجود دارد.

وی گفت: در کنار اینها ما در سوریه و عراق حضور داریم تا عزت، عظمت و یکپارچگی ملت های این دو کشور از بین نرود و دشمنان بر جهان اسلام چیره نشوند و شاهد فقر و جهالت مدرن، عقب ماندگی و آواره شدن مسلمانان در اروپا نباشیم.

سردار سلامی تصریح کرد: ما علاوه بر اینکه از هویت، اعتبار، امنیت و کرامت ملت ایران دفاع می کنیم، در پی دفاع از حریت، استقلال و شرف مسلمانان هستیم.

در سوریه هستیم تا صهیونیست‌ها جرات حمله نکنند

وی افزود: ما در سوریه هستیم تا صهیونیست ها جرأت نکنند بار دیگر به لبنان و سوریه حمله کنند.

جانشین فرمانده کل سپاه با اشاره به تأثیرپذیری کشورهای دیگر از انقلاب اسلامی ایران، ادامه داد: ملت های مسلمان بیدار شده اند و بلاد اسلامی دیگر جای قدرت نمایی کشورهای غربی نیست.

سردار سلامی با بیان اینکه سپاه به کابوس صهیونیست ها تبدیل شده است، افزود: سپاه رژیم صهیونیستی را با ظرفیت سازی در محیط های پیرامونش، به رژیمی که میان مرگ و زندگی قرار دارد تبدیل کرده و اجازه نمی دهد تا نظام سوریه بلعیده و این کشور تجزیه شود و آن را از یک پایگاه محوری مقاومت به کشوری در دست سیاست های آمریکا، صهیونیست ها و غرب تبدیل شود و موجودیت آن را حفظ می کند.

وی خاطرنشان کرد: سپاه حزب الله لبنان را قدرت داده است تا در هر نبردی خود را بر ارتش صهیونیست ها تحمیل کند و سرزمین های اشغالی را محل تلاقی آتش های نزدیک و دور کرده و از این رو به کابوس صهیونیست ها تبدیل شده است و مورد تهاجم سیاسی، رسانه ای و روانی دشمنان قرار می گیرد.

جانشین فرمانده کل سپاه افزود: وقتی ارتش های نیرومند مردمی در عراق، سوریه و یمن شکل می گیرد طبیعی است که سپاه مورد حملات مختلف قرار گیرد.

سردار سلامی ادامه داد: سپاه پاسداران بر اساس اندیشه های امام راحل و معماری هنرمندانه فرمانده کل قوا به یک قدرت بازدارنده واقعی تبدیل شده است.

جانشین فرمانده کل سپاه افزود: سپاه قادر است از سرزمینمان یا فراتر از آن هر هدف منطقه ای را هدف قرار دهد و اراده نظام را در هر نقطه بر دشمنان تحمیل کند.

وی گفت: برخی از این توان در حزب الله لبنان و گروه های جهادی مواجهه با تفنگداران آمریکایی، شهرک های زیرزمینی موشکی، نیروی زمینی قدرتمند و پدافند هوایی نیرومند و رادارهای برد بلند دیده می شود و همه اینها یک سپر اطمینان بخش را در برابر سلطه طلبی دشمنان ایجاد کرده است.