دولت روسیه می گوید ناتو با اقدامات توسعه طلبانه درصدد ایجاد تنش و بحرانی جلوه دادن منطقه دارد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو اعلام کرده است قصد دارد سازمان خود را گسترش دهد و از کشور مونته نگرو دعوت کرده است به این سازمان ملحق شود.

تصمیم ناتو روز پنج شنبه به طور رسمی اعلام شده است و بلافاصله با اعتراض روسیه مواجه شده است. در صورت پیوستن عضوی جدید به ناتو باید این موضوع در مجلس سنای آمریکا و پارلمان کشورهای عضو تصویب شود.

«ینس استولنبرگ» دبیر کل ناتو این تصمیم را در جهت افزایش قدرت ناتو و فصلی جدید برای امنیت منطقه عنوان کرده است. وی گفت: الحاق مونته نگرو که سابق بر این بخشی از کشور یوگسلاوی بود، می تواند تحولی عظیم در تاریخ این کشور محسوب شود.

«میلو دوکانوویچ» نخست وزیر مونته نگرو در جلسه امضای پروتکل ناتو در بروکسل گفته است کشورش با وجود حملات ناتو علیه این کشور در جنگ بالکان برای حمایت این سازمان آمادگی خود را اعلام می کند.

این درحالی بیان شده است که دولت روسیه می گوید ناتو با این اقدامات سعی در بحرانی جلوه دادن منطقه شرق اروپا و ایجاد تنش دارد.

روز دوشنبه، یک عضو ارشد پارلمان روسیه گفت اگر مونته‌نگرو بدون همه پرسی به ناتو ملحق شود، کشورش ناچار خواهد بود مناسبات تاریخی با آن را تغییر دهد.

دیگر مقامات روسیه گفته اند مسکو واردات برخی از کالاها از مونته‌نگرو را ممنوع خواهد ساخت و تحریم هایی وضع خواهد کرد.