تبریز – نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی از ائمه جمعه خواست با دولت تعامل سازنده داشته باشند که این تعامل یعنی رصد هوشمندانه، نقد منصفانه و حمایت حکیمانه.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم در خطبه‌های نماز جمعه امروز با تبریک فرارسیدن عدیر غدیر خم، اظهار کرد: امیدواریم مسلمانان عید غدیر را امسال هرچه باشکوه‌تر برگزار کنند.

وی ادامه داد: رخداد غدیر تنها یک حادثه تاریخی یا جغرافیایی و روایی نیست، بلکه غذیر یک تفکر و نشانه‌ تداوم خط نبوت است. غدیر چشمه‌ای است که تا پایان هستی می‌جوشد و روز اکمال دین و موجب خوشنودی خداوند است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه زنده‌نگه‌داشتن غدیر به معنای زنده نگه‌داشتن اسلام است، تصریح کرد: عید غدیر، عید ولایت، عید سیاست و عید دخالت مردم در امر حکومت است. غدیر، عید مظلومان است و الگوی حکومت اسلامی برای سایر کشورها به شمار می‌آید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افتخارآفرینی ورزشکاران استان آذربایجان شرقی در بازی‌های آسیایی جاکارتا اندونزی بیان کرد: این افتخارآفرینی را به تمام مردم ورزش‌دوست آذربایجان شرقی و تبریز تبریک می‌گویم. هرچند تلفنی هم به ورزشکاران در اندونزدی تبریک گفته‌ بودم، اما لازم می‌دانم اینجا نیز به این افتخارآفرینان غیور، آفرین بگویم.

حجت‌الاسلام آل‌هاشم با اشاره به روز صنایع دفاعی گفت: در هفته‌ای که پشت سرگذاشتیم، مراسم روز صنایع دفاعی برگزار شد و در آن مراسم از جنگنده کوثر که ساخت ایران است، رونمایی شد. همچنین در این هفته برخی از فرماندهان عزیز به سمت‌های جدید از سوی مقام معظم رهبری منصوب شدند که باید این انتصاب‌ها را هم تبریک گفت.

وی در ادامه فرا رسیدن روز پزشک و داروسازی را به تمام فعالان این عرصه تبریک گفت و یادآور شد: شرکت‌های داروسازی دانا، زهراوی و قاضی طباطبایی که در استان ما فعالیت می‌کنند، در این روزها که شاهد فشارهای اقتصادی هستیم، واقعا از جان مایه می‌گذارند و لایق تقدیر و تشکر هستند.

امام جمعه تبریز پزشکی و داروسازی را حرفه‌های مقدس و آسمانی برشمرد و گفت: پزشکی و داروسازی حرفه‌هایی سراسر اخلاص هتسند که به عشق انسانیت و برای انسان‌ها خدمت می‌کنند. جامعه پزشکی ایران در تمام شرایط سخت به مردم خدمت کرده‌اند و چه عبادتی بالاتر از این؟

وی همچین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرا رسیدن سالروز ولادت باسعادت امام هادی (ع) اظهار کرد: لازم است که سیره مبارزاتی امام هادی (ع) را مورد مطالعه قرار بدهیم و درباره نفوذ امام هادی در میان دولت‌مردان، حل مشکلات جامعه با بهره‌گیری از علم امامت، سازماندهی مبارزات سری شیعیان، مبارزه با اندیشه‌های باطل و… را بیاموزیم.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی همچنین فرا رسیدن روز کارمند را به جامعه کارمندان تبریک گفت و تاکید کرد: کارمندان قشر سالم و قانع جامعه هستند و خدمت‌های آن‌ها ثواب‌های بسیاری دارد اما باید دقت کنیم که این خدمات مورد رضایت پروردگار متعال قرار بگیرد.

وی اخلاق، تقوا، کاردانی، مردم‌دوستی، فروتنی، نرم‌خویی، نیک‌خلقی، تسریع در دروند خدمت‌رسانی به مردم، گشاده‌رویی، حفظ حرمت مردم و رعایت عدل و انصاف را از ویژگی‌های بارز یک کارمند عنوان کرد.

حجت‌الاسلام آل‌هاشم با اشاره به فرا رسیدن روز مبارزه با تروریسم گفت: دهه ۶۰، سال عجیبی بود چراکه در آن دوران مقام معظم رهبری، شهید بهشتی، آیت‌الله مدنی و چندین شخصیت دیگر مورد ترور قرار گرفتند و همین باعث می‌شود امروز نسبت به مسئله تروریسم تنفر ویژه‌ای داشته باشیم.

وی خطاب به شهردار تبریز تاکید کرد: درخواست‌مان از شهرداری تبریز این است که محل شهادت شهید مدتی در بازار تبریز را به یک یادمان شایسته تبدیل کنند تا گردشگران و شهروندان با دیدن آن، به یاد شهید مدنی بیفتند.

امام جمعه تبریز همچنین با تبریک فرارسیدن روز دولت به تمام دولت‌مردان بیان کرد: تعامل مقام معظم رهبری با دولت، باید یک الگو برای ائمه جمعه باشد.

وی افزود: تلاش دشمنان برای تجمیل جنگ‌های دیگر، ایجاب می‌کند که ائمه جمعه با دولت تعامل سازنده داشته باشند چراکه این تعاملات در تبیین تلاش‌های نظام و دولت در راستای کاهش مشکلات مردم اثرگذار ست.

امام جمعه تبریز رصد هوشمندانه، نقد منصفانه و حمایت حکیمانه ائمه جمعه از دولت را تعریف تعامل سازنده دانست و اعلام کرد: رهبر معظم انقلاب سال‌هاست این شیوه را انجام می‌دهند و بر ما هم واجب است اینگونه عمل کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دیدار عمومی مدیران استان آذربایجان شرقی با مردم پیش از نماز جمعه امروز تاکید کرد: از شخص محترم استاندار که در ساعت‌های برای این دیدار مردمی زمان صرف کردند و تمامی مدیرانی که حضور داشتند و پای حرف و مشکلات مردم نشستند، نهایت تشکر و قدردانی را دارم.

حجت‌الاسلام آل‌هاشم خطاب به مدیرانی که در دیدار عمومی مردم و مدیران به مناسبت آغاز هفته دولت حضور نیافته بودند اعلام کرد: از مدیرانی که نیامده بودند گله‌مندم و امیدوارم عذرشان موجه باشد. برنامه امروز پیام داشت و پیامش این بود که باید تمامی ادارات زمان خاصی برای دیدارهای مردمی تعیین کنند.

وی در پایان خطاب به کسانی که می‌گویند در کشور فساد سیستماتیک وجود دارد، تاکید کرد: این دروغی بزرگ علیه نظام جمهوری اسلامی است. هرچند فسادهای بزرگ اقتصادی در کشور وجود دارد اما این دلیل نمی‌شود به بهانه فساد چندکارگزار، کل حکومت را به فساد متهم کنیم.