قم – امام جمعه قم با انتقاد از عدم باورپذیری هجمه فرهنگی دشمن به جامعه اسلامی، گفت: مردم و مسئولان مانند دوران دفاع مقدس باید مقابل میدان جنگ فرهنگی دشمن ستاد مبارزه تشکیل دهند.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در خطبه‌ های این هفته نماز جمعه قم که در مصلی قدس برگزار شد، با بیان اینکه شکستن حریم و پرده‌دری در مقابل خداوند تقوا را نابود می‌کند گفت: تنها راه دست‌یابی به سعادت و نجات از زشتی‌ها حفظ حریم الله است.

وی با بیان اینکه هجمه‌های فرهنگی دشمن در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به مرز هشدار رسیده است، گفت: متأسفانه فضای مجازی توانسته بسیاری از عرصه‌های اجتماعی کشور را تحت تأثیر خود قرار دهد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از رخنه فراگیر شبکه‌های اجتماعی در تمام شقوق و زوایای جامعه خبر داد و گفت: حتی کودکستان‌های ما نیز از آسیب‌های جدی فضای مجازی و تبعات آن مصون نیست.

وی در ادامه به تشریح جلوه‌های مختلف هجمه فرهنگی پرداخت و افزود: جلوه بیرونی هجمه فرهنگی از ناحیه دشمنان نظام است اما متأسفانه جلوه درونی این معضل اجتماعی از درون جامعه می‌جوشد.

آیت الله حسینی بوشهری با هشدار این مطلب که یک حرکت مرموز داخلی نقش مزدوری فرهنگی دشمن را بر عهده گرفته است، گفت: عده‌ای هستند که از روی جهالت و بی‌اطلاعی بازیگر این هجمه شده‌اند اما عده‌ای هم هستند که به عمد نقشه شوم دشمن را در حوزه‌های فرهنگی کشور اجرایی می‌کنند.

انتقاد از عدم همراهی جوانان ارزشی

وی خواستار آمادگی جبهه انقلاب فرهنگی و فکری کشور در مقابل دشمنان شد و افزود: اگر فرهنگ یک جامعه دچار اختلال و اضمحلال شود انتقال ارزش‌های واقعی به نسل آینده بسیار دشوار و حتی غیر ممکن خواهد شد.

استاد حوزه علمیه قم با تأکید بر اینکه مخاطب اصلی مسائل فرهنگی جوانان هستند، بیان کرد: جوانان ما باید با هوشیاری و دشمن شناسی دغدغه حفظ کرامت و اعتقادات خود را داشته باشد.

وی با بیان اینکه هجمه فرهنگی عقبه نظام را تضعیف می‌کند، افزود: قدرت تخریب شبیخون فرهنگی و نرم‌افزارهای دشمن از موشک‌های نظامی بیشتر است، چراکه موشک‌ها جان انسان‌ها را هدف گرفته اما ابزارهای فرهنگی فکر و باور انسان را فرا می‌گیرند.

بسیج فرهنگی تنها راه مقابله با جنگ نرم

آیت الله حسینی بوشهری در ادامه به راهکارهای مقابله با هجوم فرهنگی دشمن پرداخت و گفت: راهکار نخست مبارزه با ضد فرهنگ این است که مسئولان عملاً بر وجود هجمه فرهنگی و جنگ علیه ارزش‌های نظام معتقد باشند.

وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری درباره هجمه‌های فرهنگی دغدغه‌های بسیاری دارند، بیان کرد: فرق میان هجمه فرهنگی با تهاجم نظامی در کشور این است که در زمان دفاع مقدس همه مردم از کوچک و بزرگ گرفته تا باسواد و بی‌سواد نسبت به حفظ ارزش‌ها و خاک وطن حساس بودند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور بر ضرورت تشکیل ستاد مبارزه با هجمه‌های فرهنگی دشمن تأکید کرد و افزود: متأسفانه این حساسیت و آمادگی در مقابل هجمه‌های فرهنگی وجود ندارد وگرنه مانند دوران دفاع مقدس در جای جای کشور ستاد مبارزه با دشمن تشکیل می‌شد.

وی با تأکید بر اینکه غلبه بر دشمن فرهنگی تنها با بسیج فرهنگی امکان‌پذیر است، گفت: در دوران دفاع مقدس با کمترین امکانات بزرگ‌ترین پیروزی‌ها را به دست آوردیم اما متأسفانه در عرصه فرهنگی با وجود امکانات کافی و برخورداری از پشتوانه عظیم فرهنگ اسلامی به دلیل نبود انگیزه و انسجام ناکام مانده‌ایم.

آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینکه جوانان امروز هیچ فرقی با جوانان سلحشور دفاع مقدس ندارند، گفت: وظیفه مسئولان این است که با ایمان و اعتقاد کامل به جوانان بستر و امکانات مبارزه با دشمنان فرهنگی را فراهم کنند و کاری نکنند که جوان ارزشی از مبارزه سرخورده و فراری شود.

منتظر واقعی باید آداب و رسوم انتظار را رعایت کند

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک میلاد با سعادت امام عصر(ع) گفت: نیمه شعبان و تولد امام زمان حادثه‌ای بزرگ در امتداد رویدادهای مبعث، غدیر و عاشوراست و سرنوشت واقعی اسلام را رقم خواهد زد.

امام جمعه قم با تأکید بر اینکه منتظر واقعی باید آداب و رسوم انتظار را تمام و کمال رعایت کند، گفت: از نظر اسلام آمادگی انتظار به تقوا، رعایت اخلاق اسلامی و ورع است.

وی با اشاره به رویداد اول خرداد سال ۵۹ گفت: در این سال بود که آمریکا تحریم‌های شیطانی خود را علیه ملت ایران آغاز کرد.

ضرورت افشاگری علیه آل سعود

آیت الله حسینی بوشهری با انتقاد از کسانی که ریشه تحریم‌های دشمنان را استفاده از انرژی هسته‌ای می‌دانند، افزود: تحریم‌ها علیه نظام جمهوری اسلامی به اوایل انقلاب برمی‌گردد و ربطی به حادثه خاصی ندارد.

وی با تأکید بر اینکه در مقابل تهدیدها و تطمیع‌های دشمن باید به فکر ظرفیت درونی کشور باشیم، گفت: ظرفیت درونی کشور همان اجرای مقوله اقتصاد مقاومتی مد نظر مقام معظم رهبری است.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه حادثه سوم خرداد خواب بزرگ دشمن علیه جمهوری اسلامی را آشفته کرد، افزود: ما باید قدردان بسیح و سپاه و هرکس که مدافع ارزش‌های نظام و امنیت کشور است باشیم.

وی با گرامیداشت مقاومت و پایداری مردم دزفول در چهارم خرداد ۵۹ گفت: هنرمندان باید به جای ساخت سریال‌ها و فیلم‌های بی‌فایده رشادت‌ها و فداکارهای مردم ایران به‌ویژه مردم قهرمان خوزستان را به تصویر بکشند تا این ارزش‌های به نسل آینده انتقال یابد.

آیت الله حسینی بوشهری از زحمات مسئولان حج و بعثه مقام معظم رهبری در جاری شدن حج امسال قدردانی کرد و گفت: از مسئولان نظام می‌خواهم که این پیگیری‌ها را با جدیت بیشتری به کار گیرند تا اگر موفق هم نشدند رسوایی و روسیاهی این کارشکنی و شیطنت شوم بر چهره آل سعود باقی بماند.

تشریح وظایف روحانیون

معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه در ادامه به تشریح ملاقات اخیر مقام معظم رهبری با روحانیون پرداخت و گفت: یکی از وظایف مهم دینی روحانیون برنامه‌ریزی و مقابله با فضای نا امن مجازی است.

وی با تأکید بر اینکه روحانیون با تبیین چهره زیبای اسلام راه مقابله با تکفیری‌ها و اسلام دروغین هموار کنند، گفت: هرجا که روحانیت در حرکت‌های سیاسی و اجتماعی نقش ایفا کرد پیروزی نصیب جبهه مسلمین شد.

آیت الله حسینی بوشهری یکی از مهم‌ترین دلایل شکست بیداری اسلامی را نداشتن هدایت فکری و کنار گذاشته شدن رهبری دینی عنوان کرد و افزود: حضور روحانیت در امور خیریه و عام المنفعه چهره خیرخواهانه و اجتماعی اسلام را تبیین می‌کند.

وی ملاقات مقام معظم رهبری با شرکت کنندگان مسابقات بین‌المللی قرآن کریم را بسیار مهم تلقی کرد و گفت: نقطه اقتدار جمهوری اسلامی ایمان به خدا و مقابله با دشمنان اسلام است.