امام جمعه بیروت با اشاره به تلاش دشمنان برای تجزیه کشورهای اسلامی به بهانه برقراری نظام فدرالیسم اظهار داشت که این نظام سبب آغاز جنگ داخلی در کشورهای اسلامی می شود.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام سید علی فضل الله امام جمعه بیروت در خطبه های نماز جمعه این هفته که در مسجد امامین حسنین(ع) منطقه حاره حریک برگزار شد، درباره فرارسیدن صدمین سالروز قرارداد سایکس پیکو گفت: بر اساس این قرارداد سری که در سال ۱۹۱۶ و پس از جنگ جهانی اول میان فرانسه و انگلیس به امضا رسید، سلطه بر امپراتوری عثمانی میان این دو کشور تقسیم و مرزهای کشورهای عربی به اینگونه که هم اکنون است، تقسیم شد تا بر تاریخ و قدرت های بشری و ثروت های طبیعی منطقه تسلط یابند.

وی افزود: این قرارداد سبب آغاز فصل جدیدی از روابط تیره و سرشار از اختلاف میان کشورهای عربی شد و نقش مهمی در شکل گیری رژیم صهیونیستی ایفا کرد. با یادآوری این رخداد، بیش از آنکه بخواهیم رژیم های شکل گرفته را لغو کنیم بر ضرورت هوشیاری در برابر کسانی که می خواهند از این توافق برای فروپاشی قدرت جهان عرب استفاده کنند، تأکید داریم.

فضل الله ایستادگی در برابر قدرت های جهانی با دولت های کوچک را غیرممکن خواند و تصریح کرد: جهان عرب در وضع خطرناکی قرار گرفته است و احتمال دارد کار به جایی بکشد که حسرت بازگشت به دوران سایکس پیکو را بخوریم. دشمنان درصدد ترسیم منطقه جدید بر اساس مسائل مذهبی و با استفاده از خون ما را دارند و در این راستا چنان برنامه ریزی کرده اند که ما گمان کنیم در حال خدمت به دین و مذهب و قومیتمان هستیم در حالی که به سوی ضعف و سرنگونی و شکست گام برمی داریم.

امام جمعه بیروت از فدرالی طلبی برخی جریان ها به شدت انتقاد کرد و ادامه داد که تقسیم و فدرالیسم به منزله آغاز جنگ و خونریزی مستمر است و سبب از بین رفتن توان امت اسلامی می شود.

وی با اشاره به ادامه انتخابات شوراها در لبنان خاطر نشان ساخت: انتظار داریم لبنانی ها به سوی تغییر و اصلاحات گام بردارند و سیاستمداران نیز به نمایندگی از مذهب و طایفه و منطقه خاص پایان دهند و نماینده همه ملت باشند.

این روحانی لبنانی با اشاره به اعمال تحریم مالی آمریکا علیه حزب الله از سوی برخی بانک های لبنانی گفت: این بانک ها پا را فراتر نهاده و حتی کسانی که شامل این قانون آمریکایی نیستند را نیز هدف قرار می دهند. از دولت و بانک های لبنان می خواهیم مسؤولیت خود را در قبال حقوق و مصالح لبنانی ها به خوبی انجام داده و بر اساس حکمت و دقت و حرص با این تصمیم برخورد کنند.