کمیته بررسی موارد عفو در زندان گوانتانامو، دستور آزادی عبیدالله زندانی افغان که از سال ۲۰۰۲ به اتهام جنایات جنگی در این زندان نگه‌ داری می‌شد را صادر کرده است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از «آسوشیتدپرس»، وزارت دفاع آمریکا، روز جمعه ۳۱ اردیبهشت از این تصمیم کمیته موقت بازبینی که مسئول رسیدگی به درخواست عفو بازداشت شدگان گوانتانامو است، خبر داده است.

این کمیته اعلام کرد که نگهداری عبیدالله در گوانتانامو دیگر ضرورت ندارد.

این در حالی است که این تبعه افغانستان که تنها با نام عبیدالله از آن یاد شده، پس از آن که طی عملیات نیروهای آمریکایی در ماه ژوئن سال ۲۰۰۲ در افغانستان بازداشت شد، در دادگاه تریبونال نظامی در سال ۲۰۰۸ با اتهام جنایت جنگی روبرو شده بود.

لازم به ذکر است که نیروهای آمریکایی در هنگام بازداشت عبیدالله حدود ۲۰ بمب کنار جاده‌ای فعال نشده در گودالی در نزدیکی خانه وی پیدا کردند و چندی بعد نتیجه‌گیری کردند که وی عضو واحد بمب‌گذاری القاعده بوده است. اتهامی که وکیل عبیدالله همواره آن را رد کرده است.

عبیدالله، ماه آوریل گذشته در برابر کمیته موقت بازبینی حاضر شد تا در پی تلاش دولت باراک اوباما برای بررسی امکان آزادی بازداشت شدگان بدون اتهام در گوانتانامو، شانس خود را برای دریافت عفو بیازماید.

وی در هنگام بازداشت تنها ۱۹ سال داشت.

گفتنی است که تعطیلی گوانتانامو یکی از شعارهای اولیه باراک اوباما در هنگام ورود به کاخ سفید بود اما رئیس جمهوری آمریکا که با مخالفت‌های دائمی کنگره برای عملی کردن این وعده خود طی هشت سال گذشته روبرو بوده است، هنوز تلاش می‌کند تا پیش از به پایان رسیدن دور دوم ریاست جمهوری خود، جمعیت زندانیان این بازداشتگاه که در خاک کوبا واقع شده است را به حداقل ممکن برساند.

با وجود این، گوانتانامو هنوز ۸۰ زندانی دارد که ۲۸ نفر از آنها به رغم دریافت حکم آزادی هنوز به کشور ثالث یا زادگاهشان منتقل نشده‌اند۔