پاکستان درخواست رسمی خود برای عضویت در گروه تامین کنندگان هسته ای را به سازمان جهانی انرژی هسته ای ارائه داد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از داون نیوز، وزارت امور خارجه پاکستان در بیانیه ای اعلام کرد که درخواست پاکستان برای عضویت در گروه تامین کنندگان هسته ای(NSG )، توسط سفیر این کشور در وین، به سازمان جهانی انرژی هسته ای ارائه شده است.

این بیانیه در ادامه می افزاید: پاکستان تمام شرایط و توانایی های لازم برای عضویت دراین گروه را داراست و اسلام آباد وعده خواهد کرد پس از عضویت در این گروه به تمامی قوانین آن پایبند باشد.

در ادامه این بیانیه آمده است که پاکستان امنیت هسته ای را جز اولین اولویت های خود قرار می دهد و تمام برنامه های هسته ای این کشور نیز ایمن است.

لازم به ذکر است گروه تامین کنندگان هسته ای سال گذشته اقدامات لازم برای عضویت هند در این گروه را انجام داده است و پس از آن پاکستان که هند را رقیب خود می بیند و در سال های اخیر نیز در عرصه هسته ای رقابت تنگاتنگی با این کشور دارد، برای عضویت دراین گروه اظهار تمایل کرده است.

از آنجایی که پاکستان و چین روابط خوبی با یکدیگر دارند احتمال میرود که دولت پکن در حمایت از پاکستان، عضویت هند در گروه تامین کنندگان هسته‌ای را به عضویت پاکستان در این گروه مشروط کند.

گفتنی است که گروه تامین کنندگان هسته‌ای شامل ۴۸ کشور است که برای عدم گسترش سلاح هسته‌ای در سراسر جهان فعالیت می‌کند. دو کشور هند و پاکستان با وجود اینکه پیمان «منع گسترش سلاح هسته ای» را امضا نکرده اند، خواهان عضویت دراین گروه هستند.