مشاور امور خارجی پاکستان ضمن درخواست از طالبان برای تعیین موضع خویش در قبال مذاکرات صلح، گفت: طالبان هنوز پاسخ مثبتی به مذاکرات صلح نداده است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از «داون نیوز»، «سرتاج عزیز» مشاور امور خارجی پاکستان گفت: طالبان پاسخ مثبتی برای حضور در مذاکرات صلح کابل-طالبان نداده است و اسلام آباد هنوز منتظر یک پیغام واضح مبنی بر شرکت طالبان در مذاکرات است.

وی افزود: برخی کشورها تصور می کنند که پاکستان بر طالبان تسلط کامل دارد، طرح این موضع خود سبب توقعات بی جا از اسلام آباد خواهد شد.

سرتاج عزیز در ادامه گفت: بدون برقراری امنیت در افغانستان، برقراری اتحاد، امنیت و ثبات در کشورهای منطقه غیرممکن است و دولت اسلام آباد ضمن حمایت قاطع از صلح در افغانستان، امنیت در این کشور را به منزله امنیت در پاکستان می داند.

لازم به ذکر است که پنجمین نشست چهار جانبه صلح افغانستان با حضور مقامات چین، پاکستان، آمریکا و افغانستان در اسلام‌آباد و به منظور دستیابی به صلح بین دولت کابل و طالبان به کار خود پایان داد.

آمریکا و افغانستان از چندی پیش خواهان فشار پاکستان برای کشاندن طالبان به پای میر مذاکره هستند و انتظار دارند اسلام‌آباد از نفوذ خود برای پیشبرد اهداف صلح استفاده کند.

افغانستان برای حضور جدی در نشست چهارجانبه صلح این کشور شرط تعیین کرده بود و به همین علت است که هیچ نماینده‌ای را به پاکستان نفرستاد.

دولت افغانستان گفته بود که اگر تعهدات پاکستان در نشست چهارجانبه عملی نشود در دور بعدی این نشست شرکت نخواهد کرد.

دولت افغانستان همچنین اعلام کرده بود که روسیه و سازمان ملل متحد نیز باید در این نشست شرکت کنند.

شایان ذکر است که دور قبلی نشست چهارجانبه که در کابل برگزار شد نتیجه‌ای در بر نداشت.